Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
niedziela, 28 listopad 2010 23:00

Podsumowanie Konferencji: From Russia with love. Trafficking - przestępczość zorganizowana i społeczne środki zaradcze

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

24 listopada 2010 r. w Auli im. Jana Lubrańskiego Uniwersytetu im. A. Mickiewicza w Poznaniu odbyła się Konferencja From Russia with love. Trafficking - przestępczość zorganizowana i społeczne środki zaradcze zorganizowana przez Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa ELSA Poznań.

 

Konferencja rozpoczęła się projekcją filmu o handlu ludźmi przygotowanego na potrzeby ONZ. Następnie uczestnicy mieli okazję wysłuchać wykładu pani prokurator Magdaleny Feist z Wydziału V d.s. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Apelacyjnej w Poznaniu. Wykład przedstawiał handel ludźmi, jako formę przestępczości zorganizowanej. Na początku poznaliśmy szczegółowo podstawę prawną (czyli przepisy polskiego Kodeksu Karnego i prawa międzynarodowego) ścigania i karania osób, które dopuszczają się handlu ludźmi. Następnie p. Feist przedstawiła strukturę, sposób działania, „specjalizacje", skład i inne szczegóły charakterystyczne dla takich grup przestępczych. Na koniec zaprezentowana została metodyka postępowań karnych w sprawach o handlu ludźmi. Pani prokurator wspierała się swoim doświadczeniem zawodowym, tak więc były to informacje z pierwszej ręki.

Prelekcja mgr Filipa Szumskiego z Pracowni Seksuologii Klinicznej  Społecznej UAM została podzielona na trzy obszary:

1. Psychologiczne czynniki ryzyka u ofiar.

2. Sytuacja psychologiczna ofiar.

3. Wpływ traffickingu na psychiczne i seksualne funkcjonowanie ofiar.

Pan Szumski przedstawił to niezwykle trudne zagadnienie profesjonalnie, ale i w przystępny sposób. Dzięki temu dowiedzieliśmy się więcej o stronie psychologiczno - seksualnej handlu ludźmi.

Kolejnym elementem konferencji było wystąpienie pani Stany Buchowskiej z Fundacji Przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu La Strada. P. Buchowska opisała uwarunkowania społeczne handlu ludźmi, przywołując z własnej pracy przykłady, które na pewno wszystkim mocno zapadły w pamięć. Wspomnę tylko o tzw. prostytucji weekendowej, do której pod pozorem weekendowej pracy w Niemczech są werbowani nastolatkowie ze szkół z zachodniej Polski. Jak twierdzi przedstawicielka La Strady, często odbywa się to za zgodą rodziny, co więcej, zdarza się, że ten proceder jest dla rodzin jedynym źródłem . P. Buchowska omówiła także, na przykładzie swojej fundacji, społeczne środki zaradcze.

Na koniec odbyła się dyskusja panelowa inicjowana przez pytania do prelegentów. Uczestników interesowały takie kwestie jak: proces powrotu ofiar do „normalnego życia", rola psychologa w tym procesie, przypadki, gdy grupy przestępcze upominają się o swoje ofiary, do jakiego stopnia organizacje społeczne są w stanie pomóc w rozpoczęciu nowego życia. Były też pytania o prawną kwalifikację sytuacji „wynajęcia się" przez kobietę do urodzenia cudzego dziecka, sensowność legalizacji prostytucji w aspekcie handlu ludźmi oraz o doświadczenia ze współpracy La Strady z mediami.

O powodzeniu konferencji oraz o tym, że jej tematyka jest ważna i godna poruszania świadczy najlepiej bardzo dobra frekwencja podczas spotkania. Koordynatorem projektu był Paweł Brzostowski. Wspierali go m.in. Anna Kornelska, Anna Napierała, Jakub Jóźwiak.

Czytany 1291 razy
Reklama:
Najnowsze