Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
wtorek, 03 wrzesień 2013 22:00

Praktyka czyni mistrza! Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Praktyka czyni mistrza! © pixel-fotolia.com

Prawo to jeden z niewielu kierunków studiów, który prowadzony jest jako jednolite studia magisterskie i trwa 5 lat. 5 lat to ponad 1800 dni! Co można robić w tym czasie prócz „wkuwania” przepisów i rozwiązywania kazusów? Oprócz wykładów czy ćwiczeń, wiele wydziałów prawa daje możliwość pracy w kołach naukowych, studenckich poradniach prawnych, organizowaniu symulacji rozpraw, debat, konferencji i innych ciekawych przedsięwzięć.

 

Samorząd studentów

To jednostka działająca na każdej uczelni, której podstawowym zadaniem jest dbanie o interesy wszystkich studentów danego wydziału. Przedstawiciele samorządu negocjują z władzami dziekańskimi w kwestiach związanych z dydaktyką, bronią praw studenckich, popierają inicjatywy studentów, ale również zajmują się działalnością charytatywną i społeczną oraz organizacją imprez dla braci studenkiej, wyjazdów integracyjnych, wydarzeń sportowych.

 

Koła naukowe

Studenckie koła ułatwiają studentom zdobywanie i poszerzanie wiedzy z zakresu danej tematyki, inicjują i wspierają działalność naukową i samodoskonalącą wśród studentów. Członkowie kół organizują konferencje, spotkania naukowe, wyjazdy, wyjazdy na konferencje i szkolenia innych organizacji. Im większa uczelnia, tym więcej różnorodnych kół prawniczych. Najpopularniejsze są oczywiście koła prawa cywilnego, administracyjnego, konstytucyjnego, karnego, finansowego, pracy, podatkowego czy prawa europejskiego. Pojawiają się też koła zrzeszające studentów zainteresowanych innymi dziedzinami prawa: Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej, Mediów i Internetu, Studenckie Koło Filozofii Prawa, Studenckie Koło Historii Prawa, Studenckie Koło Miłośników Prawa i Kultury Antycznej, Studenckie Koło Kryminalistyków, Koło Naukowe Penitencjarne, Naukowe Koło Prawa Energetycznego i Innych Sektorów Infrastrukturalnych, Koło Naukowe Prawa Sportowego, Koło Naukowe Prawa Wyznaniowego, Studenckie Koło Naukowe Prawa Wyborczego, Koło Naukowe Medycyny Sądowej.

 

Klinika prawa, Studencka poradnia prawna, Uniwersytecka poradnia prawna

Studenci działający w poradni prawnej mają szansę na zdobycie praktycznych umiejętności w zakresie udzielania porad oraz rozwiązywania problemów prawnych. Pracują oni pod opieką doświadczonych pracowników naukowych i innych prawników. W tego typu poradniach studenckich świadczona jest bezpłatna pomoc dla osób w trudnej sytuacji majątkowej. Funkcjonują różnorodne sekcje tematyczne: prawa medycznego, prawa cywilnego, prawa karnego, prawa administracyjnego, prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, prawa podatkowego, sądownictwa międzynarodowego, ds. osób osadzonych, ds. uchodźców, ds. redukcji szkód. Członkowie biorą udział w specjalnych szkoleniach, kursach i warsztatach. Organizacje te zwykle też zajmują się przygotowaniem symulacji rozpraw.


Praktyki

Kwestią studenckich praktyk zajmują się w zależności od uczelni np. Komisje Praktyk czy Biura Karier. Ich zadaniem jest pozyskiwanie ofert pracy, praktyk i staży zawodowych. Organizowane są też Targi Pracy czy warsztaty, których celem jest przygotowanie studentów do poszukiwania pracy. Praktyki studenckie są obowiązkowe, ale prócz nich warto też na własną rękę poszukać nadobowiązkowych praktyk. Trzeba wykorzystać każdą wolną chwilę – ferie, wakacje, a nawet kilka godzin w tygodniu w roku akademickim. Nie bójcie się, że będziecie musieli parzyć kawę. Na początku może to będzie przekładanie papierów, ale nikt też w pierwszym dniu nie chciałby pisać ważnego pisma procesowego. Z każdym doświadczeniem na kolejnych praktykach czy stażach, będziecie mogli sami więcej zaoferować. To doskonała okazja by nawiązać kontakty, które przydadzą się w poszukiwaniu patrona na aplikację czy przyszłego pracodawcy.

Ośrodki mediacji

Centrum Rozwiązywania Sporów i Konfliktów działa przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego. Prowadzona jest w nim działalność na rzecz popularyzacji i rozwoju mediacji oraz innych polubownych metod rozwiązywania sporów. Podejmowane są różne przedsięwzięcia, których celem jest promowanie nowej kultury rozwiązywania konfliktów i sporów. Przy Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach działa Ośrodek Mediacji.

Szkoły prawa obcego

Wydziały prawa prowadzą szkoły prawa obcego, dzięki którym studenci mogą zapoznać się z systemami praw z innych krajów. Najpopularniejsze jest prawo amerykańskie, ale pojawia się też prawo brytyjskie, prawo francuskie, prawo niemieckie, prawo hiszpańskie, prawo włoskie, prawo austriackie.

European Law Students Association (ELSA)

ELSA to największa na świecie organizacja zrzeszającą studentów prawa i młodych prawników założona w 1981 roku w Wiedniu przez studentów prawa z Austrii, Niemiec, Węgier i Polski. ELSA działa w czterech obszarach: praktyki studenckie, działalność naukowa, seminaria i konferencje oraz marketing. Organizacja ta przygotowuje i realizuje różnorodne projekty, a także organizuje szkolenia, kursy i warsztaty – np. warsztaty z zakresu pisania pism procesowych i umów, warsztaty z wypełniania zeznania podatkowego, szkolenia dotyczące autoprezentacji, kursy sztuki prowadzenia negocjacji. ELSA działa w 15 polskich miastach.

Czytany 4807 razy
Więcej w tej kategorii: « Dla kogo studia prawa?
Reklama:
Najnowsze