Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
wtorek, 19 listopad 2013 13:00

Ścieżki kariery dla absolwenta prawa Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(2 głosów)
Ścieżki kariery dla absolwenta prawa © andres_rodriguez_fotolia.com

Decyzja o kierunku studiów nie przesądza o naszej przyszłej karierze zawodowej. Dopiero podczas zdobywania wiedzy w szkole wyższej otwieramy oczy na różnorodne możliwości jakie daje nam dyplom. Niestety często dzieje się tak, że nie jesteśmy świadomi liczny dróg jakie możemy obrać i ukierunkowujemy się na te „typowe”, które niekoniecznie są bliskie naszemu sercu. W przypadku studentów prawa określenie swoich przyszłych planów jest szczególnie trudne . Specyfika kierunku otwiera niezliczone możliwości, a mimo to przyjęło się nierozerwalnie łączyć ukończenie wydziału prawa z marzeniem o dostaniu na aplikację. Podkreślić trzeba, iż dzieje się tak nie bez przyczyny, ponieważ ze statystyk wynika, że większość studentów państwowych wydziałów prawa podchodzi do egzaminu. Jednakże wiadomo również, że pozytywny wynik uzyskuje stosunkowo mała część spośród zdających. Co z osobami, które nie zdały lub nawet nie przystąpiły do aplikacji? Czy ich pięcioletnie wysiłki poszły na marne? Otóż nie. Musimy pamiętać, iż prawo mimo formalistycznych pozorów jest kierunkiem bardzo elastycznym i kształtującym niezwykle wszechstronnie. Przed absolwentem prawa stoi wiele możliwości i ważne jest, aby był tego świadomy.

PRACA W KANCELARII

Absolwent prawa z powodzeniem może szukać pracy w kancelarii. Oczywiście dla wielu pracodawców atrakcyjniejsze będzie zatrudnienie aplikanta, ze względu na to, że może powierzyć mu szerszy zakres prac. Aplikacja nie jest jednak niezbędna do znalezienia dobrej pracy, gdyż często w rekrutacji przeważają inne aspekty jak np. znajomość języków obcych, wysoka średnia ocen czy doświadczenie zawodowe zdobyte podczas studiów.

WŁASNA DZIAŁALNOŚĆ

Coraz więcej młodych ludzi nie szuka pracy w dużych korporacjach lecz woli działać na własny rachunek. Będąc absolwentem wydziału prawa możemy z powodzeniem zajmować się doradztwem prawnym. Na mocy przepisów o adwokaturze, radcach prawnych i notariacie świadczenie porad prawnych może być dokonywane również przez osoby, które nie posiadają tytułu adwokata, radcy prawnego czy notariusza. Rośnie również zapotrzebowanie na usługi doradcy podatkowego, a to ze względu na zawiłość i dużą dynamikę zmian wśród przepisów regulujących tę materię. Zawód ten jest obecnie rzadkim wyborem ze względu na konieczność zdania trudnego egzaminu państwowego oraz odbycia dwuletniej praktyki. W związku z tym specjaliści w tej dziedzinie mogą liczyć na pokaźne zarobki.

STUDIA PODYPLOMOWE

Inną możliwością jest kontynuowanie nauki na studiach podyplomowych. Jest to rewelacyjne rozwiązanie dla osób szczególnie zainteresowanych konkretną tematyką, które mogą w ten sposób zdobyć szczegółową i specjalistyczną wiedzę w określonej dziedzinie. Uzupełnienie wykształcenia i ukierunkowanie naszej wiedzy na wybraną dziedzinę podnosi naszą atrakcyjność z punktu widzenia pracodawcy i bezdyskusyjnie ułatwia znalezienie wymarzonej pracy.

TRZECI SEKTOR

Jest to stosunkowo nowe lecz prężnie rozwijające się miejsce zatrudnienia. Bez wątpienia prawnik jest konieczny dla sprawnego funkcjonowania tego typu organizacji. Jedna z najbardziej znanych organizacji pozarządowych jest Helsińska Fundacja Praw Człowieka, która angażuje w swoje działania już studentów prawa poprzez organizowanie licznych praktyk. Dzięki wybraniu tej ścieżki kariery możemy połączyć pracę z pomocą innym poprzez wykorzystanie zdobytej przez nas wiedzy.

PRACA W URZĘDACH

Prawnicy bez aplikacji zatrudnienia szukać mogą również w administracji. Większość urzędów posiada swój departament prawny, co jest konieczne dla jego sprawnego funkcjonowania. Praca w urzędzie jest uważana za bardzo stabilną, co w dzisiejszych czasach niezwykle mocno wpływa na jej atrakcyjność. Dodatkowym atutem takiej posady jest fakt, że pracownicy administracji bardzo często korzystają z różnego rodzaju szkoleń, co pozwala na nieustanne kształcenie się oraz znacznie podnosi kwalifikacje zawodowe.

Absolwent prawa ma przed sobą wiele możliwości, co jest zaletą tego kierunku, ale może stać się również problematyczne dla osób niezdecydowanych. Musimy pamiętać, iż praca jest nieodzownym elementem naszego życia, dlatego też wybranie ścieżki kariery zawodowej jest jednym z najważniejszych a zarazem najtrudniejszych stawianych przed nami pytań. Celem każdego z nas jest znalezienie pracy, która będzie odzwierciedleniem naszych pasji oraz powodem odczucia spełnienia. Przyjęło się, że ten kto kocha swoją prace nie przepracowuje w swoim życiu ani dnia. Dlatego warto jak najwcześniej zastanowić się nad swoim wyborem i robić wszystko, aby marzenia przerodziły się w rzeczywistość.

Czytany 5815 razy
Reklama:
Najnowsze