Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
piątek, 11 maj 2012 11:46

Polscy absolwenci na rynku pracy

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
©  james steidl - fotolia.com © james steidl - fotolia.com

Wielu polskich pracodawców coraz głośniej narzeka na kulejący system szkolnictwa wyższego. Uważa się, iż jest on nieprzystosowany do dynamicznie zmieniającego się rynku pracy, a absolwentom polskich uczelni brakuje umiejętności praktycznych. Nasz system kształcenia, skupiony na przekazywaniu wiedzy jedynie teoretycznej, często nie wyposaża studentów także w niezbędne dziś w pracy kompetencje miękkie takie jak np. umiejętności interpersonalne, negocjacyjne czy autoprezentacyjne. Czy istnieją jakieś perspektywy na zmianę tej sytuacji?

 

Jednym z pomysłów państwa na poprawę sytuacji młodych ludzi na rynku pracy były dofinansowane „kierunki zamawiane” ze stypendiami w wysokości 1000 zł. dla najlepszych studentów. Z założenia są to kierunki techniczno – matematyczne, stąd typowi humaniści mogą mieć problem z „przekwalifikowaniem się” i podjęciem tego typu studiów. Nie zawsze też kierunki te odzwierciedlają rzeczywisty popyt na rynku pracy na specjalistów z danej dziedziny.
Inną koncepcją usprawniającą zdobywanie nowych umiejętności zawodowych i poruszanie się po rynku pracy jest projekt Krajowych Ram Kwalifikacji realizowany przez Instytut Badań Edukacyjnych do końca 2013. Jego celem jest jasne sprecyzowanie, jakie kwalifikacje powinno się posiadać na danym stanowisku oraz w jaki sposób można je uzyskać. Dzięki temu możliwe będzie także porównanie certyfikatów i kompetencji zdobytych w różnych szkołach czy państwach.

 

A co ze studentami prawa?
Obecna sytuacja na rynku pracy nie skłania do zbytniego optymizmu, gdyż szacuje się, że nie ulegnie ona dużej zmianie co najmniej do drugiego kwartału 2013 roku. Dla humanistów i studentów prawa powinno być to dodatkowym motywatorem do wzmożenia wysiłku w podnoszeniu własnej atrakcyjności w oczach pracodawców. Niezwykle ważne jest rozwijanie swoich umiejętności we własnym zakresie, chociażby tych miękkich. Dla wielu osób pomocne mogą okazać się szkolenia z metod efektywnego poszukiwania pracy, autoprezentacji czy skutecznej komunikacji.
Konieczne jest także śledzenie tendencji w gospodarce i na rynku pracy, gdyż taka obserwacja pozwoli nam określić, w jakich kierunkach powinniśmy się rozwijać, by zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie. Obecnie dość przyszłościowymi dziedzinami prawa wydają się być prawo telekomunikacyjne, prawo ochrony własności intelektualnej, nieruchomości oraz fuzji i przejęć czy prawo upadłościowe. Warto zainwestować w różnorodne kursy językowe czy te z interesujących nas dziedzin prawa lub też dokształcać się z nich na własną rękę. Aby wybrane przez nas szkolenia nie były stratą czasu lub pieniędzy należy zorientować się kto jest prowadzącym oraz czy program szkolenia będzie dla nas przydatny na aktualnym etapie kariery. Podobnie rzecz się ma ze stażami i praktykami studenckimi. Obecnie na wielu uczelniach nie jest istotne miejsce praktyki, a jedynie zaświadczenie o jej odbyciu. Warto jednak wybrać taki staż, który da nam realne korzyści i umiejętności oraz zwiększy nasze szanse na rynku pracy. Najważniejsza jest determinacja i praktyka!

Czytany 2659 razy
Reklama:
Najnowsze