Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 06 czerwiec 2012 08:19

Jakich kompetencji poszukują pracodawcy? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
©  subscription_l_ pixel - fotolia.com © subscription_l_ pixel - fotolia.com

 

 

 

Pracodawcy do najbardziej cenionych kompetencji u przyszłych pracowników zaliczają: komunikatywność, kreatywność, umiejętność pracy w zespole, umiejętność rozwiązywania problemów, elastyczność, adaptacyjność, umiejętność pracy pod presją czasu i w sytuacjach stresowych, a także zdolności przywódcze.


Obecnie rekruterzy dużą wagę przywiązują nie tylko do zdobytej podczas studiów wiedzy, ale także do składników naszej osobowości i predyspozycji. Warto więc szkolić tzw. kompetencje miękkie oraz dać się poznać jako osoba otwarta i aktywna. Już w trakcie studiów dobrze jest angażować się w działalność organizacji studenckich, uczestniczyć w warsztatach, a także zdobywać doświadczenie podczas praktyk, staży, bądź wolontariatu. To pozwoli nie tylko rozwinąć nasze umiejętności współpracy, ale przede wszystkim pozwoli nam nabyć praktyczne umiejętności. Doświadczenie, nawet najmniejsze, świadczy o naszej aktywności oraz przedsiębiorczości, którą to uważa się obecnie za jedną z najistotniejszy cech przy wyborze pracowników.

 

Przedsiębiorczość przejawia się w entuzjazmie, w umiejętności wykorzystywania szans na rozwój oraz w gotowości do podejmowania ryzyka w celu poprawy danej sytuacji.  Równie ważna jest umiejętność współpracy, działania w grupie. Wiąże się to z umiejętnością stwarzania dobrej atmosfery w pracy, ze znajomością potrzeb i mocnych stron współpracowników i wykorzystywaniu ich do osiągania wspólnych celów.  

 

Bardzo istotna jest również komunikatywność. Umiejętność swobodnego wypowiadania się, łatwości w nawiązywaniu kontaktu zwiększają nasze szanse na rynku pracy. Język powinien być dostosowany do rozmówcy, odpowiedzi na zadane pytania konkretne i jednoznaczne. Uczmy się również aktywnego słuchania, dzięki którym łatwiej będzie nam zrozumieć komunikaty rozmówcy.

 

Należy pamiętać, że zdolności interpersonalne są przydatne nie tylko w życiu prywatnym, ale także osobistym. Od posiadania takowych umiejętności zależy jakość naszego życia- nie tylko w relacji z innym, ale i samym sobą. W niektórych przypadkach dobrze rozwinięte kompetencje miękkie mogą rekompensować braki w specjalistycznej, wymaganej na danym stanowisku wiedzy.  

 

Umiejętności takie jak elastyczność, zdolność przystosowywania się do nowych sytuacji są szczególnie potrzebne w dzisiejszym świecie, gdzie ciągle stajemy przed nowymi wyzwaniami, a potrzeby rynku pracy ulegają częstym zmianom, musimy być więc gotowi na przebranżowienie, a także zmianę pracy.

 

Warto wykazywać również chęć podnoszenia swoich kwalifikacji oraz poszerzania umiejętności. Pracodawcy cenią osoby ambitne, nakierowane na rozwój. Rozwijający się pracownik może wnieść do firmy nowe pomysły, ulepszać rozwiązania, podnosząc tym samym efektywność firmy.
Ceniony jest również odpowiedni stosunek do pracy. Spóźnianie się, nieprzykładanie do zleconych przez przełożonych zadań nie świadczą dobrze o pracowniku. Warto więc traktować naszą pracę poważnie, angażować się w wykonywane czynności, szanować czas swój, jak i współpracowników.  Nowozatrudnieni pracownicy powinni wykazywać również pokorę. Korzystać z rad bardziej doświadczonych kolegów, słuchać przełożonych i wykonywać zadania w sposób, jaki został im zlecony.

 

Nie zapominajmy również o nauce języków obcych. Oprócz angielskiego, który jest najbardziej rozpowszechniony, warto uczyć się także języków mniej popularnych takich jak np. fiński czy chiński.

 

Najskuteczniejszą metodą rozwoju naszych kompetencji jest naturalny trening, podczas codziennego funkcjonowania w społeczeństwie. Nie bójmy się więc angażować w nowe projekty, niekoniecznie związane z pracą zawodową. Rozwijajmy swoje zainteresowania, bądźmy ciekawi świata. Sprawdzajmy się w nowych sytuacjach życiowych. Uczmy się dokonywać trafnej samooceny, nakreślania swoich mocnych i słabych stron.  Z pewnością zwiększy to nasze szanse na zdobycie odpowiedniej i spełniającej nasze oczekiwania pracy.
Powodzenia!

 

 

 

Czytany 4838 razy
Reklama:
Najnowsze