Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
czwartek, 19 czerwiec 2014 22:00

Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o. Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Częściowe pokrycie kapitału w spółce z o.o. © cornelius - fotolia.com

Jeden z Młodych Przedsiębiorców z projektu Młody Przedsiębiorca w Nowoczesnym Mieście zadał pytanie, czy spółka z o.o. może działać bez pełnego pokrycia kapitału zakładowego, bo w odpisie z KRS jednej ze spółek spotkał się z taką adnotacją. Więc może czy nie może? O tym jak czytać KRS i co dalej z kapitałem zakładowym spółki z o.o. czytaj też na Spółki z Górnej Półki

W dokumentach handlowych, w odpisach KRS lub na stronach internetowych spółek akcyjnych widnieje czasami informacja o kapitale zakładowym wskazująca jego statutową wysokość oraz informacja o tym, w jakiej wysokości został on pokryty. Zwykle wygląda to następująco kapitał zakładowy 100.000 zł wpłacony w całości albo kapitał zakładowy 500.000 zł, kapitał wpłacony 200.000 zł.

Nie oznacza to, że akcjonariusze nie są zobowiązani do wnoszenia wkładów. Są, ale zasady ich wnoszenia ukształtowane są inaczej niż w przypadku spółki z o.o. W spółce akcyjnej akcje obejmowane za wkład pieniężny powinien być przed zarejestrowaniem spółki pokryty przynajmniej w 1/4. Pozostała część może być zatem wniesione już po zarejestrowaniu spółki w terminach określonych w statucie. Ustawa nie przewiduje w tym zakresie żadnych ograniczeń. Należy jednak pamiętać, że nie powinno być to odkładane w nieskończoność. Wkłady niepieniężne powinny być wniesione najpóźniej w ciągu roku od zarejestrowania spółki. Dlatego uzasadnione jest informowanie kontrahentów o faktycznym pokryciu kapitału zakładowego.

W przypadku spółek z o.o. kapitał zakładowy powinien być pokryty w całości już w chwili zarejestrowania spółki. Wszyscy członkowie zarządu zgłaszając spółkę do KRS, składają oświadczenie (pod rygorem odpowiedzialności karnej), że wkłady na pokrycie kapitału zakładowego zostały wniesione przez wszystkich wspólników w całości. Jeśli brak będzie takiego oświadczenia, sąd rejestrowy nie powinien dokonać rejestracji spółki.

Z czego zatem wynika wzmianka w KRS o niepokryciu kapitału zakładowego spółki z o.o.? Czy może być to omyłka sądu? Nie. Taką wzmiankę możecie znaleźć przy spółkach rejestrowanych drogą elektroniczną. Ze względów technicznych zasady wnoszenia wkładów do e - spółek wyglądają nieco inaczej. Do spółki zakładanej przez Internet możemy wnieść jedynie wkłady pieniężne (wniesienie aportu wymaga późniejszej zmiany umowy spółki). Wpłata na rachunek spółki nastąpić powinna w terminie 7 dni od dnia jej zarejestrowania. Ponieważ w dacie rejestracji kapitał zakładowy spółki może nie być jeszcze pokryty, w odpisach z KRS takich spółek możecie znaleźć informację Kapitał nie został pokryty lub że został pokryty tylko częściowo.

Czy to oznacza, że kapitał zakładowy spółek z o.o. może nie zostać wniesiony, lub być wniesiony tylko częściowo. Nie, nie powinno mieć to miejsca. Jest to sytuacja przejściowa, a wspólnicy powinni uzupełnić wkłady jak najszybciej. Zarząd ma obowiązek w ciągu 7 dni od rejestracji złożyć w KRS oświadczenie, że wkłady w całości są już w spółce. Jeśli to jednak nie nastąpi, sąd nie może rozwiązać spółki, ale powinien podejmować kroki motywujące zarząd i wspólników do szybkiego uzupełnieni wkładów (np. poprzez nakładanie grzywien na spółkę).

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Czytany 1793 razy
Reklama:
Najnowsze