Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
piątek, 05 grudzień 2014 15:45

"GRY PRAWNICZE" Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Logo gier prawniczych„Gry Prawnicze” – założenia ogólne

Konkurs „Gry Prawnicze” jest szczególnym projektem, realizowanym już po raz trzeci na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II w Lublinie. Podstawowe założenia projektu opierają się na przybliżeniu studentom prawa realiów pracy prawnika poprzez sporządzanie odpowiednich pism procesowych, jak i opinii prawnych, trafnego formułowania zarzutów, sprawnego poruszania się w przepisach ustaw, a także dobierania należytej argumentacji w każdej z przedstawionych spraw. 

Docelową grupę adresatów stanowią studenci III, IV i V roku prawa. Aby wziąć udział w konkursie studenci musieli zgłosić swój zespół liczący od 3 do maksymalnie 5 osób wraz z wybraną przez siebie nazwą do Głównego Koordynatora „Gier Prawniczych”, od momentu zarejestrowania stawali się kancelarią prawniczą. Każdy z zespołów jest kierowany przez szefa, który odpowiada za prace swojej drużyny. Co miesiąc kancelarie otrzymują zróżnicowane kazusy do rozwiązania, przy czym pozostawia się im pełną autonomię wyboru – mogą wybrać jeden kazus, kilka, wszystkie lub żaden z nadesłanych. 

Zadania są przygotowywane przez pracowników naukowo – dydaktycznych z Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji Katolickiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Lublinie, a także przez przedstawicieli praktyki. Zakres merytoryczny obejmuje wszystkie gałęzie prawa, a kazusy łączą w sobie różne zagadnienia z dziedzin prawa
Za poprawne rozwiązanie przyznawane są punkty w skali od 0 do 10. Stałą pieczę nad podległymi kancelariami sprawuje specjalnie do tego powołany Koordynator, do którego każdy z zespołów może zwrócić się o pomoc w zakresie organizacyjnym. Zabronione jest natomiast korzystanie z pomocy osób niebędących członami kancelarii. 

Do 31 marca 2015 roku nastąpi podliczenie punktów zdobytych przez zespoły. Dwa najlepsze zespoły zmierzą się ze sobą podczas Finału w symulacji procesu sądowego w obecności zgromadzonych gości oraz publiczności. Spośród nich najlepsza kancelaria prawna stanie przed sądem i będzie bronić racji swoich klientów z przedstawionej sprawy       w Wielkim Finale „Gier Prawniczych”, który odbędzie się 24 kwietnia 2015 roku – ich przeciwnikiem będą prawnicy – praktycy. Oceniać będzie ich skład sędziowski wybrany zgodnie z przepisami proceduralnym odpowiednimi do danej sprawy spośród Rady Konkursowej oraz patronów honorowych, stosują skalę od 0 do 20 punktów. Niezbędne materiały zespoły otrzymają od Głównego Koordynatora „Gier Prawniczych”. Dla finalistów przewidziane są nagrody. 

Zasadniczym celem konkursu „Gry Prawnicze” jest sprawdzenie, czy studenci prawa potrafią wykorzystać w praktyce zdobytą dotychczas wiedzę poprzez analityczne i logiczne myślenie. Konkurs ma na celu także przygotowanie studentów prawa
do rozpoczęcia pracy    w kancelariach, zapoznania się z zasadami tworzenia pism procesowych oraz opinii prawnych w oparciu o stan faktyczny i prawny przedstawionyprzez klienta. Zapewnienie profesjonalnego podejścia do wykonywanych zadań, jak również wypracowania umiejętności pracy w zespole i pod presją czasu.

Czytany 3584 razy
Reklama:
Najnowsze