Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
poniedziałek, 02 luty 2015 08:48

Ogólnopolskie eliminacje konkursu Jessup w Łazarskim Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)

Uczelnia Łazarskiego jest gospodarzem rundy krajowej międzynarodowego konkursu „The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition”, który odbędzie się w dniach 10-11 lutego 2015 r. W dwudniowych eliminacjach wezmą udział cztery drużyny uniwersyteckie. Zwycięzcy będą na początku kwietnia reprezentować Polskę w rundzie międzynarodowej w Waszyngtonie, w której zmierzą się zespoły z ponad 50 państw.

 

„The Phillip C. Jessup International Moot Court Competition” to największy
oraz najstarszy konkurs typu "moot court", który cieszy się ogromnym prestiżem
w środowiskach uniwersyteckich oraz prawniczych. Skierowany jest do studentów prawa
i polega na symulacji rozprawy sądowej przed Międzynarodowym Trybunałem Sprawiedliwości. W tym roku tematem przewodnim konkursu będzie aneksja państwa.

- Uczelnia Łazarskiego już po raz drugi jest współorganizatorem Jessupu w Polsce.
Zmagania drużyn akademickich zostaną ocenione przez dwudziestu siedmiu sędziów, wśród których są profesorowie i przedstawiciele praktyki z całej Polski – mówi dr Magdalena Głogowska, koordynator konkursu na szczeblu krajowym, wykładowca Uczelni Łazarskiego.
– Jessup jest świetną inicjatywą. To dla nas ogromny zaszczyt, że możemy po raz kolejny gościć na naszej Uczelni uczestników, a tym samym wspierać ich w przygotowaniach do
56. edycji międzynarodowego konkursu – zaznacza dr Magdalena Głogowska.

 

Wiedza i praktyczne umiejętności

W konkursie studenci wcielają się w rolę pełnomocników dwóch fikcyjnych państw, prowadzących proces przed Międzynarodowym Trybunałem. Drużyny występują
w charakterze obu stron postępowania, zarówno pozwanego, jak i powoda. Przygotowują pisma procesowe, a następnie prezentują swoje argumenty podczas symulacji rozpraw sądowych.

- Przygotowanie wymaga od uczestników bardzo dużego nakładu pracy. Wykorzystania nie tylko aktów prawnych, ale także bogatego orzecznictwa z narodowych trybunałów oraz specjalistycznej literatury - tłumaczy dr Magdalena Głogowska. – W Jessupie studenci zdobywają szerokie doświadczenie, które z pewnością będzie miało wpływ na rozwój ich kariery i może pomóc im zostać w przyszłości międzynarodowymi prawnikami - podkreśla.

Szansa na zdobycie unikalnego doświadczenia

Jessup to niepowtarzalna okazja dla każdego z uczestników, by już w czasie studiów spróbować swoich sił w roli pełnomocnika w sporze. Młodzi prawnicy muszą wykazać się doskonałą znajomością prawa międzynarodowego, umiejętnością obrony przedstawionych argumentów przed sądem, a także perfekcyjną znajomością języka angielskiego.

- Udział w konkursie wymaga gruntownej znajomości zagadnień merytorycznych związanych ze sporem, jak również opanowania umiejętności prezentowania swojego stanowiska oraz poznania zasad występowania przed sądem. Dzięki temu studenci uczestniczący w konkursie mogą zdobyć nie tylko wiedzę w zakresie prawa międzynarodowego, lecz także pierwsze, cenne doświadczenia na sali sądowej - mówi mec. Paweł Pietkiewicz, partner zarządzający White & Case w Warszawie i kierujący praktyką rozwiązywania sporów.

 

Mecenas Paweł Pietkiewicz zauważa, że konkurs umożliwia również studentom poznanie specyfiki pracy w zespole, trudności koordynowania pracy wielu osób oraz ciężaru odpowiedzialności za wynik całej drużyny. – Udział w konkursie pozwala na kontakt
z uczestnikami i sędziami z całego świata oraz wymianę doświadczeń i poglądów, nie tylko
w zakresie problemu konkursowego. „Philip C. Jessup International Law Moot Court Competition” stanowi znakomity wstęp do kariery zawodowej dla każdego młodego prawnika - podsumowuje wydarzenie partner zarządzający White & Case.

Sponsorami polskiej edycji konkursu są kancelarie White & Case oraz Clifford Chance. Patronat medialny nad konkursem sprawują Dziennik Gazeta Prawna, Prawnik.pl, PODAJ DALEJ i Radio Kampus.

***

Uczelnia Łazarskiego jest czołową uczelnią ekonomiczno-prawniczą w Warszawie. Zajmuje pierwsze miejsce
w Rankingach Wydziałów Prawa wśród uczelni niepublicznych według „Dziennika Gazety Prawnej” oraz „Rzeczpospolitej”. Jej Wydział Ekonomii i Zarządzania plasuje się jako najlepszy praktycznie kształcący na rynku w ratingu „Briefu”. Uczelnia tworzy kierunki wspólnie z pracodawcami i dostosowuje system kształcenia do potrzeb zmieniającego się rynku pracy. Pomaga studentom rozpocząć karierę zawodową w międzynarodowym środowisku. Oferta edukacyjna uczelni to studia licencjackie, magisterskie, podyplomowe, MBA, LLM, seminaria doktorskie, szkolenia i kursy językowe. Uczelnia oferuje również studia anglojęzyczne z brytyjskim dyplomem Coventry University. Więcej informacji na www.lazarski.pl.

Czytany 2031 razy
Reklama:
Najnowsze