Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 03 październik 2018 14:54

Wystartował projekt „Zostań mecenasem”, kolejni studenci i aplikanci zostaną prawnikami

Napisane przez Marcin TADUS
Oceń ten artykuł
(4 głosów)

Katowicka kancelaria adwokacka Duraj Reck i Partnerzy piąty rok z rzędy wystartowała z projektem „Zostań mecenasem”. Celem projektu jest wsparcie studentów oraz absolwentów prawa w rozpoczęciu kariery zawodowej. Partnerem tegorocznej edycji projektu została Fundacja Court Watch Polska, która dąży do tego, aby każdy kto przekracza próg sądu w Polsce był traktowany sprawiedliwie i z szacunkiem. Fundacja jest także m.in. wydawcą edukacyjnej gry planszowej „Prawopolis”, z częścią jej zagadnień zmierzą się uczestnicy projektu „Zostań mecenasem”. 

Projekt „Zostań mecenasem” po raz pierwszy wystartował 1 października 2014 roku, od tej pory co 12 miesięcy kancelaria organizuje kolejne edycje. – Podobnie jak w latach ubiegłych, w wyniku projektu przyjmiemy na 3-miesięczne, płatne praktyki 3 studentów czwartego bądź piątego roku studiów oraz 3 absolwentów prawa do odbycia w naszej kancelarii aplikacji. Docelowo dla najlepszych uczestników projektu przygotowaliśmy umowy o pracę po odbyciu praktyk bądź aplikacji – mówi Daniel Reck z kancelarii Duraj Reck i Partnerzy. 

1 października 2018 r. uruchomiona została po raz kolejny domena www.zostanmecenasem.pl, to za jej pośrednictwem chętni studenci oraz absolwenci prawa muszą zarejestrować swoją kandydaturę, a następnie zmierzyć się z jednym z przygotowanych casusów. – To stały element naszego projektu, w tym roku zostanie jednak wzbogacony o kilka ze spraw zaprezentowanych w grze planszowej „Prawopolis”. Zaprosiliśmy do współpracy Fundację Court Watch Polska ze względu na wartości, które reprezentuje, a także fakt, że wydała edukacyjną grę planszową, z którą powinien zapoznać się każdy z nas – tłumaczy mecenas Tomasz Duraj. 

– Naszym celem jest dotarcie do jak największej grupy odbiorców, a w szczególności do młodzieży. Gra została opracowana w ramach Programu Edukacji Prawnej. Fundacja wykorzystuje interaktywne metody nauczania takie jak symulacje rozpraw sądowych, czy debaty. Właśnie w duchu interaktywności Fundacja stworzyła nowatorskie narzędzie edukacyjne w postaci pierwszej w Polsce gry planszowej o tematyce prawa. Cieszymy się, że nasz pomysł spotyka się z takim zainteresowaniem – mówi Bartosz Pilitowski, prezes Fundacji Court Watch Polska. 

Uczestnicy projektu „Zostań mecenasem” będą mieli 15 minut na konfrontację z losowo wybranym casusem (w tym z tymi z gry „Prawopolis), następnie strona internetowa automatycznie zapisze etap, na którym kandydat zakończył pracę. Co istotne, przedstawiciele kancelarii będą przede wszystkim obserwowali tok myślenia kandydatów, podejście do danego tematu, a nie to, czy zdążą w czasie zaprezentować gotowe rozwiązanie. Osoby, które najlepiej wypadną na tym polu zostaną zaproszeni na bezpośrednie spotkania do siedziby kancelarii. Projekt potrwa do 31 października. 

******

O Fundacji Court Watch Polska:

 

Fundacja dąży do tego, aby każdy, kto przekracza próg sądu w Polsce, był spokojny, że zostanie potraktowany sprawiedliwie i z szacunkiem. Dlatego co roku setki wolontariuszy Fundacji uczestniczą w rozprawach sądowych. Nie reprezentują oni żadnej ze stron, ale obserwują przebieg postępowania ze szczególnym uwzględnieniem pracy sędziów i pracowników sądu oraz sposobu, w jaki realizowane są prawa przysługujące uczestnikom postępowania, w jaki sposób są oni traktowani i w jakich warunkach stają przed sądem.

W obserwację lokalnych sądów udało się Fundacji zaangażować już ponad 2,5 tysiąca ochotników. Dzięki nim Fundacja zebrała największą na świecie bazę danych o tym, co dzieje się w sądach. Jest ona wskazówką dla sędziów, co robić, a czego unikać, by nawet ludzie, którzy otrzymali niekorzystny dla siebie wyrok, opuszczali gmach sądu z przekonaniem, że mieli sprawiedliwy proces. 

Fundacja publikuje raporty, szkoli sędziów – jest głosem obywateli w sądach i Ministerstwie Sprawiedliwości. Opracowała serwis internetowy www.wokandaobywatelska.pl, który umożliwia każdemu zaproszenie na rozprawę publiczności. Prowadzi też ogólnopolski Program Edukacji Prawnej.

Wielokrotnie nagradzana: w 2016 roku Fundacja odebrała Nagrodę „Dla Dobra Wspólnego” w kategorii „Dzieło” z rąk Prezydenta Andrzeja Dudy, a w maju 2018 roku jej założyciel i prezes zarządu – Bartosz Pilitowski – otrzymał Nagrodę Polskiej Rady Biznesu w kategorii „Działalność Społeczna”.

Więcej informacji: www.courtwatch.pl.

Czytany 1666 razy
Reklama:
Najnowsze