Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
czwartek, 22 wrzesień 2016 14:53

Jak napisać CV kompetencyjne?

Napisał
Oceń ten artykuł
(4 głosów)
© pressmaster - fotolia.com © pressmaster - fotolia.com

Budowa CV kompetencyjnego

 

CV kompetencyjne zwane też funkcjonalnym stanowi prezentację naszego doświadczenia z naciskiem na nabyte przez nas w życiu zawodowym umiejętności. Przy tym rodzaju życiorysu nie skupiamy się na historii zatrudnienia jak w przypadku CV tradycyjnego (chronologicznego).  W CV kompetencyjnym główną rolę przypisujemy precyzyjnemu określeniu kompetencji przydatnych do pracy na stanowisku, o które się ubiegamy. Warto umiejętności te poprzeć przykładami konkretnych zadań, czy projektów, w których braliśmy udział. Przyjmuje się, że nie wpisuje się tu dat i miejsc zatrudnienia. Z kolei po szczegółowym wypunktowaniu naszych kompetencji, w drugiej części CV należy poniżej wypisać daty zatrudnienia i miejsca pracy –pokrótce, już bez podawania opisów stanowisk czy wykonywanych obowiązków. Nie zapomnijmy też o umiejętnościach językowych i zainteresowaniach. Te ostatnie zawsze mogą dodatkowo wzbudzić ciekawość rekrutującego.

Warto uzupełnić te informacje o cel zawodowy wpisywany na górze CV, pod danymi osobowymi. Trafnie sformułowany cel umożliwia rekruterowi identyfikację obszaru, w którym kandydat chciałby się rozwijać. Ważne jest, aby w tym miejscu nie umieszczać pustych sloganów czy uogólnionych preferencji (np. samej branży), tylko posłużyć się konkretnymi przykładami – nazwy stanowiska, które chcielibyśmy objąć czy określonych umiejętności, jakie chcielibyśmy nabyć.

 

Dla kogo?

Taka forma CV polecana jest szczególnie osobom z przerwami w życiorysie zawodowym, z niedużym doświadczeniem lub z doświadczeniem niezgodnym z pracą, którą chcielibyśmy podjąć. Znikome doświadczenie możemy częściowo zrekompensować przedstawieniem w CV wiedzy i kompetencji nabytych w toku studiów, szkoleń czy np. dzięki działalności przy projektach studenckich, w kołach naukowych lub innych stowarzyszeniach. Należy jednak pamiętać, że powinny to być umiejętności konkretne, najlepiej poparte przykładami zadań czy zaświadczeniami, gdyż wówczas widać, jak bardzo ugruntowana jest dana umiejętność. Najlepiej, by były to też kompetencje niepospolite, ponieważ np. umiejętność pracy w zespole czy radzenia sobie w sytuacjach stresujących to powszechnie stosowane hasła niewyróżniające nas spośród innych kandydatów. Jeśli zatem nie angażowaliśmy się wcześniej w zadania czy prace wymagające specyficznych, cennych na rynku pracy umiejętności lepiej zrezygnować z życiorysu kompetencyjnego.

W przypadku, gdy chcielibyśmy zmienić swój profil zawodowy i podjąć pracę odmienną od wykonywanej dotychczas również warto zastosować CV kompetencyjne. Należy wówczas skupić się na podkreśleniu wykonywanych wcześniej zadań i zdobytych dzięki nim umiejętności, które mogłyby być zbieżne z pracą na nowym stanowisku bądź też w niej przydatne.

 

W Polsce życiorys kompetencyjny nie jest jeszcze tak popularny jak na zachodzie. Możliwe jednak, iż na skutek wprowadzonego niebawem Krajowego Rejestru Kwalifikacji określającego ramy kompetencji na danym stanowisku oraz sposoby ich uzyskania, taki model CV zyska na znaczeniu.

Gdy mamy wątpliwości, jaką formę CV zastosować, najbezpieczniejszym rozwiązaniem będzie CV mieszane zawierające przebieg dotychczasowego zatrudnienia jak w CV tradycyjnym ze szczególnym naciskiem na wykonywane zadania i zdobyte w ich toku umiejętności.

Powodzenia!

Czytany 13633 razy
Reklama:
Najnowsze