Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 

ARBITRAŻ INWESTYCYJNY? BY MIEĆ SPECJALISTÓW, INWESTUJMY W STUDENTÓW

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Niezależnie od naszego stosunku do arbitrażu, jedno jest pewne - prędzej czy później będziemy potrzebować specjalistów w tym zakresie. W związku z tym warto pomyśleć o wspieraniu i zachęcaniu studentów prawa do rozwoju w tym zakresie. Już dziś jest to możliwe - studenci z Uniwersytetu Jagiellońskiego przygotowują się bowiem do udziału w międzynarodowym konkursie Foreign Direct Investment International Arbitration Moot.

Na świecie arbitraż jest coraz częściej wykorzystywaną metodą rozwiązywania sporów. Jedną z jego gałęzi jest arbitraż inwestycyjny, który dotyczy sporów powstałych pomiędzy prywatnym inwestorem a państwem. W Polsce jednak wciąż niewiele podmiotów decyduje się na tą alternatywną dla postępowania sądowego metodę rozstrzygania sporów. Wynika to nie tylko z niechęci i nieufności stron wobec tej metody, ale również z ograniczonej liczby specjalistów w tej dziedzinie prawa. Biorąc pod uwagę specyfikę zagadnień z arbitrażu, najlepszą drogą do zdobycia zarówno wiedzy jak i umiejętności z tego zakresu jest praktyka. W związku z tym chcąc kształcić specjalistów od arbitrażu, wsparcie powinno być udzielane w szczególności uczestnikom konkursów o charakterze "moot court", czyli symulowanej rozprawy. Największym i najbardziej prestiżowym konkursem poświęconym arbitrażowi inwestycyjnemu jest Foreign Direct Investment International Arbitration Moot (FDI Moot).

FDI Moot jest konkursem mającym na celu przybliżenie studentom kierunków prawniczych problematyki rozwiązywania sporów pomiędzy inwestorami a państwami poprzez arbitraż inwestycyjny. Finał tegorocznej edycji będzie miał miejsce w dniach od 24 do 26 października roku w siedzibie jednego z organizatorów, tj. w Pepperdine University School of Law w Malibu w Stanach Zjednoczonych. Konkurs polega na reprezentowaniu stron fikcyjnego sporu pomiędzy inwestorem a państwem w oparciu o kazus opracowany przez organizatorów. Zadaniem uczestników jest napisanie pism procesowych dla obydwu stron sporu, a następnie reprezentowanie każdej ze stron w trakcie rund ustnych mających miejsce podczas finału konkursu. Sam problem jak i rundy ustne stanowią również unikatową okazję do zapoznania się z najnowszymi trendami oraz aktualnymi problemami w arbitrażu inwestycyjnym. Studenci mają również niepowtarzalną okazję kontaktu z najznakomitszymi uczonymi i praktykami z całego świata.

Drużyna Uniwersytetu Jagiellońskiego, działająca pod opieką prof. Fryderyka Zolla startująca w ubiegłorocznej, VI edycji konkursu zajęła piąte miejsce na 72 rywalizujące ze sobą drużyny z całego świata. Dodatkowo, w pięćdziesiątce najlepszych mówców, na najwyższych spośród wszystkich polskich uczestników miejscach, znalazło się dwóch członków tej drużyny, spośród których jeden otrzymał wyróżnienie. Konsekwencją tych wyników jest decyzja o udziale studentów Wydziału Prawa i Administracji UJ również w tegorocznej edycji FDI Moot. Relację z ich przygotowań i udziału w październikowym finale będzie można śledzić na ich stronie drużynowej (link).

Sukcesy Polaków na arenie międzynarodowej cieszą, jednak bez odpowiedniego wsparcia nic nie da się osiągnąć. Inwestując dzisiaj w takich studentów jak Drużyna UJ, w niedalekiej przyszłości będziemy mieć specjalistów światowej klasy.

K2_READED 2275 razy
Reklama:
Najnowsze