Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 

Profesor Harvardu o współczesnej Rosji – debata na Uczelni Łazarskiego

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Debatę rozpocznie wykład prof. Marka Kramera, historyka z Uniwersytetu Harvarda pt.: „Contemporary Russia in a multipolar world”. Profesor opowie o tym, jaki wpływ na rosyjską politykę zagraniczną pozostawiła spuścizna po Związku Radzieckim. Spotkanie odbędzie się na Uczelni Łazarskiego w poniedziałek, 16 listopada w godz. 11.15-13.45.

 

Wykład będzie krokiem w kierunku poszukiwania odpowiedzi na pytanie, ile w działaniach obecnej Rosji na arenie międzynarodowej jest twórczej nowości, a ile kontynuacji idei rosyjskiej supermocarstwowości w realiach XXI wieku. Argumenty i hipotezy prof. Marka Kramera będą dyskutowane przez: Adama Balcera z Kolegium Europy Wschodniej, prof. Krzysztofa Łazarskiego z Uczelni Łazarskiego, Wojciecha Przybylskiego z Res Publiki Nowej i Eurozine oraz prof. Wiesława Wacławczyka z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu.

 

Współczesna rosyjska polityka zagraniczna jest coraz większym wyzwaniem. Znawcy tej problematyki i opinia publiczna na całym świecie interpretują oraz analizują każdy kolejny krok poczynań tamtejszych decydentów w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie o istotę współczesnej Rosji i podstawy na których oparta jest jej polityka zagraniczna. Według politologa z Uczelni Łazarskiego jednoznaczna analiza staje się tym trudniejsza, im bliżej próbuje się śledzić bieg wydarzeń w tym kraju. Od czasu dojścia do władzy Putina rosyjska asertywność na arenie międzynarodowej jest coraz bardziej namacalna. Jej skutkami są nie tylko interwencje i wojny w najbliższym otoczeniu Rosji, czy nawet bezpośrednie zaangażowanie w Syrii, lecz przede wszystkim kontestacja po-zimnowojennego ładu międzynarodowego oraz dążenie do jego przebudowy – mówi dr Spasimir Domaradzki, politolog z Uczelni Łazarskiego i moderator debaty.

 

Według eksperta nie brakuje także argumentów za hipotezą o chylącym się ku upadkowi kolosie, który w coraz to mniejszym stopniu jest w stanie dźwigać ciężar swojej wielkości opartej na gospodarce surowcowej, politycznym autorytaryzmie, oligarchizacji, porzuconej modernizacji i rosnącej nierówności społecznej. Zdaniem dra Spasimira Domaradzkiego w połowie drogi między tymi ocenami jest fakt, że wartości świata zachodniego, które zdominowały myślenie o stosunkach międzynarodowych w ostatnim ćwierćwieczu, są również na rozdrożu. Stoją przed wyborem między zatraceniem się w imię swojego idealizmu, a koniecznością ich ponownego zdefiniowania w sposób uwzględniający współczesne realia.

 

Organizatorami wydarzenia są Uczelnia Łazarskiego, Centrum Naukowe ISP PAN i Uczelni Łazarskiego, Katedra Międzynarodowych Stosunków Politycznych oraz Katedra Międzynarodowych Stosunków Gospodarczych.

 

Program:

  • 11.15-12.15 „The Soviet Legacy in Russian Foreign Policy under Putin” – wykład, prof. Mark Kramer, Davis Center for Russian and Eurasian Studies, Harvard University.
  • 12.15-13.45 „Contemporary Russia in a multipolar world” – debata. Moderatorem będzie dr Spasimir Domaradzki, Uczelnia Łazarskiego. Wśród panelistów znajdą się m.in. prof. Mark Kramer, Harvard University; dr hab. Krzysztof Łazarski, Wydział Ekonomii i Zarządzania Uczelni Łazarskiego; Adam Balcer, Kolegium Europy Wschodniej.

 

Kiedy: 16 listopada 2015 r., poniedziałek, godz. 11.15-13.45
Gdzie: Uczelnia Łazarskiego (aula 130), ul. Świeradowska 43

Wstęp wolny. Debata w całości odbędzie się w języku angielskim.

Więcej informacji znajduje się na stronie www.lazarski.pl.

Dodatkowe informacje

  • Data wydarzenia: poniedziałek, 16 listopad 2015
  • Miejsce wydarzenia: Warszawa
K2_READED 1816 razy
Reklama:
Najnowsze