Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 

Seminarium: Prawo szariatu - prawo religii czy religia prawa?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ELSA Poznań powraca do tematyki praw człowieka z kolejnym seminarium!

We współczesnym świecie duchowość odgrywa coraz mniejszą rolę? Czy zasady, którymi mają kierować się wyznawcy określonej religii ograniczają czyjąś wolność? Czy mogą wyznaczać granice swobody?

Człowiek od zawsze poszukiwał wolności – na tle różnych wydarzeń społeczno-ekonomicznych problem wolności jako wartości indywidualnej był mniej lub bardziej eskalowany. Czy na pewno możemy przyjąć, że żyjemy w świecie wolnym, gdzie autonomia jednego człowieka wyznacza granice wolności drugiej osoby? Doniesienia medialne wskazują, że na przestrzeni ostatnich miesięcy coraz wyraźniej rysuje się granica podziału między zwolennikami nieskrępowanej wolności religijnej a entuzjastami jej ograniczania.

Jak wolność wyznania wygląda w innych częściach globu? Co dzieje się z prawnonaturalnymi koncepcjami w świecie zdominowanym przez prawo religii? Co się dzieje, gdy normy religijne wymuszają na ludziach postępowanie w określony sposób i wpływają nawet na najbardziej intymne sfery życia?

Prawo szariatu to system oparty na zasadach religii islamu, która w pewnych założeniach jest bezkompromisowa. Jak jest rozumiana przez muzułmanów, a jak przez wyznawców innych religii? Jak ten problem postrzegają Europejczycy? Czy wszyscy muzułmanie rozumieją Koran tak samo? Jaki jest realny wpływ norm religijnych na normy prawne w systemie szariatu? Czy prawo szariatu, w sposób naturalny, wynika z religii, czy też jest to surowy system prawa uzasadniony prawdami religijnymi?

Na te pytania, podczas SEMINARIUM “Prawo szariatu - prawo religii czy religia prawa?”,odpowiedzi udzielą zaproszeni goście: Youssef Chadid, dr Jacek Raubo, dr Juliusz Iwanicki, dr Damian Kokoć. Więcej informacji o gościach i samym wydarzeniu pozyskać można na stronie wydarzenia na portalu Facebook - https://www.facebook.com/events/1044988452233532/

Kiedy i gdzie?
03.03.2016, godz. 17:30, sala 4.7
Collegium Iuridicum Novum
Wydział Prawa i Administracji UAM w Poznaniu
Al. Niepodległości 53.
WSTĘP WOLNY

Zapraszamy do udziału!

Dodatkowe informacje

  • Data wydarzenia: czwartek, 03 marzec 2016
  • Miejsce wydarzenia: Poznań
K2_READED 2378 razy
Reklama:
Najnowsze