Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 28 październik 2015 13:04

E-learning czyli nowoczesna forma kształcenia dla każdego - oferta Uczelni Łazarskiego Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(6 głosów)

W dzisiejszych czasach, kiedy kariera zawodowa wymaga od nas ciągłego rozwijania umiejętności, a czas spędzany w pracy nie pozwala na uczestniczenie w tradycyjnych zajęciach, poszukujemy nowych sposobów podnoszenia swoich kwalifikacji. Do nowoczesnych metod kształcenia z powodzeniem możemy zaliczyć e-learning, który umożliwia zdobywanie wiedzy z dowolnego miejsca na ziemi za pośrednictwem internetu.

Obecnie coraz częściej młodzi ludzie zaczynają swoją karierę zawodową już po maturze. Niestety zwykle robią to kosztem swojego wykształcenia. Pomimo tego, że zdobyte doświadczenie ma niewątpliwie dużą wartość, to jednak nie jest ono w stanie zastąpić wiedzy, którą możemy zdobyć ucząc się w szkole. W podobnej sytuacji znajdują się osoby z dłuższym stażem zawodowym, od których wymaga się stałego podnoszenia kwalifikacji. W natłoku codziennych obowiązków nie jest im łatwo wygospodarować wolny czas na naukę np. dodatkowego języka czy programu graficznego. Z tego między innymi powodu, coraz więcej firm szkoleniowych, a także polskich szkół i uczelni wzbogaca swoją ofertę edukacyjną o nowoczesne formy kształcenia, przeszczepiając na rodzimy grunt model edukacji elektronicznej czyli tzw. e-learning, który w innych krajach funkcjonuje z powodzeniem od wielu lat.

E-learning – kształcenie przez internet

W prostych słowach e-learning to metoda kształcenia na odległość, wykorzystująca sieci komputerowe i internet. Zdobywamy wiedzę za pośrednictwem specjalnie przygotowanych multimedialnych materiałów oraz sieci internetowej. Ta nowoczesna metoda przekazywania wiedzy może zostać wykorzystana na każdym poziomie edukacji. Wśród zalet kształcenia e-learningowego warto wymienić m.in. komfort i wygodę, oszczędność czasu i pieniędzy oraz możliwość uczestniczenia w zajęciach niemal z każdego miejsca na świecie. Wbrew pokutującym różnym nieprzychylnym tej metodzie opiniom, osoby uczące się w tym systemie są pełnowartościowymi studentami swoich uczelni, obowiązuje je taki sam program, a także prawa i zniżki co osoby uczące się tradycyjnie.

Zajęcia dostępne 24 godziny na dobę

Obecnie na Uczelni Łazarskiego można studiować w trybie e-learning na kierunkach Zarządzanie i Ekonomia, zarówno na studiach licencjackich, jak i magisterskich. Uczelnia od ponad 5 lat może pochwalić się autorskim projektem e-learningowym – Lazarski Distance Learning (LDL), którego twórcą jest Artur Wojno, prodziekan Wydziału Ekonomii i Zarządzania ds. nauczania na odległość. Prodziekan zwraca uwagę, że: „E-learning wymaga – zarówno od osoby uczącej się, jak i prowadzącej zajęcia, dużo wysiłku i samodyscypliny. Trzeba pamiętać, że w tej formie kształcenia mamy także zajęcia dydaktyczne z nauczycielami akademickimi. Zajęcia odbywają się na platformie edukacyjnej, a nie co dwa tygodnie od rana do wieczora w murach Uczelni. Student musi wykonać określone prace i projekty, aby uzyskać zaliczenie oraz zdać egzaminy, do których przystępuje podczas tradycyjnej sesji. Nie wystarczy więc tylko zapisać się na e-studia i raz na miesiąc zajrzeć do internetu. E-studia, podobnie jak te tradycyjne, wymagają pracy i zaangażowania. E-learning to zamiana miejsca nauki - z murów uczelni np. na wygodny taras. Studenci mają również możliwość udziału w wykładach zgodnie z programem na tradycyjnych studiach niestacjonarnych, gdyż zakres materiału jest dokładnie ten sam. Studia w trybie e-learning to studia niestacjonarne wspierane metodami kształcenia na odległość. Istotą jest zmiana narzędzi, z których studenci korzystają. Nasze zajęcia dostępne są dla studenta przez 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu przez 365 dni w roku - dla obywateli całego świata, w miejscach gdzie jest internet”.

Zalety studiowania w systemie e-learning

E-learning pozwala na znacznie zredukowanie kosztów związanych z nauką na studiach, ponieważ nie musimy płacić za dojazdy do szkoły czy - w przypadku osób spoza większych miast - kosztów wynajmu stancji. Co więcej, ta forma studiowania zachęca do innowacyjnego podejścia do nauki i uczenia się poprzez doświadczanie oraz praktykę. Artur Wojno przekonuje, że: „Na zajęciach nie ma miejsca na stagnację, jest duża interaktywność i dynamika. Tak samo jak na studiach stacjonarnych lub niestacjonarnych tworzą się siatki kontaktów biznesowych, jak i przyjaźnie. Żyjąc w czasach mediów społecznościowych, LDL jest taką platformą społecznościową. Nasze studia prowadzone na odległość, z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością, zarówno na poziomie licencjackim i magisterskim. Dostaję również informację od absolwentów, mających porównanie z innymi tego typu studiami, że LDL na Łazarskim to świetne przygotowanie praktyczne, dlatego tak chętnie zostają oni naszymi ambasadorami. Uczelnia Łazarskiego jest dumna, że wśród naszych studentów w trybie e-learning mamy np. znanych tenisistów czy siatkarza”.

LDL w liczbach

Studia online mają charakter globalny oraz uniwersalny i cieszą się popularnością na całym świecie. Na Uczelni Łazarskiego profil studenta e-learningowego to osoby w wieku od 20 do 60 lat, które są mieszkańcami 7 kontynentów - miesięcznie odnotowywane są logowania z ponad 45 krajów. Co ciekawe, 10 500 km to dystans, a 15 godzin to różnica czasu strefowego pomiędzy dwoma studentami LDL. Warto wspomnieć, że studia w trybie e-learning to szansa m.in. dla sportowców czy osób bardzo aktywnych zawodowo, które podróżują po całym świecie.

Należy przypuszczać, że w czasach niepohamowanego rozwoju nowych technologii, kiedy to wszelkiego typu aktywności – towarzyskie, jak i biznesowe - przenoszone są do sieci, coraz częściej spotykać będziemy nowe możliwości edukowania się przez internet. I przyznać trzeba, że e-learning to wygodna i dostępna dla wszystkich forma podnoszenia swoich kwalifikacji, a zatem i szans na rynku pracy, która zdobywać będzie coraz większe rzesze zwolenników.

Czytany 3668 razy
Reklama:
Najnowsze