Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
piątek, 19 luty 2016 08:47

Studencka poradnia prawna na Uczelni Łazarskiego Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(7 głosów)

Kiedy poszukujemy specjalistycznej porady prawnej czy pomocy w przygotowaniu oficjalnego pisma procesowego, warto pamiętać o jednostkach uniwersyteckich. Większość z nich może się poszczycić wieloletnią tradycją udzielania tego rodzaju wsparcia. Warto zapoznać się z zaletami takiego rozwiązania, szczególnie w związku z ostatnimi zmianami legislacyjnymi, które obowiązują już od tego roku.

 

Od stycznia, aż w 1524 punktach na terenie całego kraju osoby uprawnione, w tym m.in.: młodzież do 26., seniorzy powyżej 65. roku życia czy klienci korzystający z pomocy społecznej mogą bezpłatnie uzyskać pomoc prawną. Dotychczas korzystano z niej za pośrednictwem m.in.: PCPR (Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie), Punktów Interwencji Kryzysowej, organizacji pozarządowych, poszczególnych jednostek Państwowej Inspekcji Pracy czy instytucji takich, jak np. Rzecznik Praw Obywatelskich. Można powiedzieć, że liczba punktów udzielających profesjonalnych konsultacji, odzwierciedla skale zapotrzebowania na tego rodzaju wsparcie. W rezultacie wejścia w życie ustawy, pomoc będzie jeszcze łatwiej dostępna.

 

Legal clinics w pigułce

Uniwersyteckie poradnie prawne (ang. legal clinic) to najczęściej jednostki organizacyjne wydziałów prawa, w ramach których studenci udzielają bezpłatnych konsultacji. Powstały, jako alternatywna wobec rynku komercyjnego, świadczeń adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych czy rzeczników patentowych. Idea tworzenia legal clinics pojawiła się w Polsce u schyłku lat 90. XX wieku pod wpływem licznych kontaktów z uczelniami amerykańskimi, gdzie tego typu jednostki funkcjonują już od lat 60. XIX wieku. Dzisiaj działają one niemal na każdym wydziale prawa uczelni państwowej, a także niektórych uczelni niepublicznych.

– Już od ponad 10 lat warszawska Uczelnia Łazarskiego, oferuje nieodpłatnie swoją pomoc, działając w oparciu o standardy opracowane przez Fundację Studenckich Poradni Prawnych. Rozpatrujemy sprawy z takich dziedzin, jak prawo cywilne, rodzinne, spadkowe, pracy, administracyjne, karne czy konsumenckie. Poradnia opracowuje nie tylko opinie prawne, ale także pracuje z klientem nad przygotowaniem pism procesowych wraz ze stosownymi załącznikami, jak np. pozwy rozwodowe, o alimenty czy wnioski o stwierdzenie nabycia spadku. Finalnie zostaje przygotowany oficjalny dokument, z którym klient kieruje się już bezpośrednio sądu – wyjaśnia Ewelina Milan, opiekun studenckiej poradni prawnej na Uczelni Łazarskiego.

Sekcja przy Uczelni Łazarskiego, jak zresztą wszystkie inne tego typu placówki, nie udziela porad prawnych ustnie. W każdym przypadku opinia zostaje przygotowana na piśmie przez studenta i jest zawsze konsultowana przez pracownika naukowego uczelni. Placówka posiada na swoim koncie cały szereg m.in. pozwów rozwodowych czy alimentacyjnych, a także z sukcesem złożonych wniosków o upadłość konsumencką.

W tym roku Uczelnia Łazarskiego adresuje swoją pomoc także do uczniów, nauczycieli i rodziców. Zakres podejmowanych spraw jest wszechstronny i zróżnicowany. – Ostatnio studenci pomogli rozwiązać przypadek związany z nie wywiązaniem się z umowy DJ-a, który miał grać podczas imprezy, zorganizowanej z okazji 18-tych urodzin. Niestety tuż przed nią wycofał się i odmówił zwrócenia zaliczki w wysokości 500 zł. Dla solenizantki była to znacząca kwota, nie wspominając o kłopotach i nieprzyjemnościach, na które została narażona – mówi Ewelina Milan.

Zaangażowanie w działalność pro bono

Poradnia z jednej strony przyczynia się do zdobycia przez studentów cennego doświadczenia, z drugiej zaś umożliwia niesienie pomocy potrzebującym - w szczególności tym, którzy ze względu na ograniczone środki finansowe mają utrudniony dostęp do adwokata czy radcy prawnego. Ponadto zrzesza także społeczność Uczelni Łazarskiego, która chętnie angażuje się w działania na zasadzie wolontariatu.

Przyszli adepci prawa na co dzień korzystają ze specjalistycznych programów prawniczych, takich jak LexPolonica, LexOmega czy Legalis. Dzięki praktyce mogą pogłębić swoją wiedzę oraz zdobyć cenne umiejętności zawodowe. Nie bez znaczenia jest także możliwość rozwijania oraz doskonalenia kompetencji społecznych, tak istotnych w pracy prawnika.

Wolontariusze mogą pochwalić się odniesionymi w ramach poradni sukcesami. – Na przykład studentka Justyna Buzała odbyła dwumiesięczny staż w Tajlandii, a już w lipcu dwoje studentów: Dagmara Rąpała i Bartosz Kotowicz, będą reprezentować Uczelnię Łazarskiego na konferencji „The Risks and Reward of Clinic” na Uniwersytecie w Toronto. Studenci wygłoszą tam prelekcję „The governance of clinics – what are the advantages and challenges for three alternative models”, w której mówić będą o odpowiedzialności prawnej uczelni oraz o tym, jak organizacja poradni prawnej może wpłynąć na efekty kształcenia osiągane przez studentów – wymienia Ewelina Milan.

W maju już po raz piąty poradnia prawna oraz Klub Absolwenta zorganizują "Dzień Prawa na Uczelni Łazarskiego" wydarzenie pod patronatem Marszałka Województwa Mazowieckiego oraz Burmistrza Dzielnicy Mokotów m. st. Warszawy. Także w tym przypadku akcja adresowana jest przede wszystkim do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej.

Co więcej, w tym roku przy poradni, została uruchomiona Klinika Mediacji, która prowadzi działalność pro bono na rzecz popularyzacji oraz rozwoju mediacji i alternatywnych polubownych metod rozwiązywania sporów. Jej głównym celem jest promowanie nowej kultury rozwiązywania konfliktów oraz sporów.

 

Kto może bezpłatnie uzyskać pomoc prawną?

Jednostka Uczelni Łazarskiego, oferuje swoją pomoc wszystkim znajdującym się w potrzebie, niezależnie od wieku. Jedynym warunkiem jest podpisanie oświadczenia majątkowego, w którym klient potwierdza, że nie jest w stanie ponieść kosztów profesjonalnej pomocy prawnej u adwokata czy radcy prawnego.

Jak się zgłosić?

Wszyscy zainteresowani proszeni są o wysłanie maila na adres: szkola.prawa@lazarski.edu.pl lub o kontakt z numerem: (22) 435 340, 318. Istnieje także możliwość wysłania dokumentów pocztą. Przygotowaną opinię prawną można także odebrać osobiście.

Adres:
Studencka Poradnia Prawna
Uczelnia Łazarskiego
ul. Świeradowska 43, sala 130A (I piętro sektor C)
02-662 Warszawa

Więcej informacji znajduje się na stronie Uczelni Łazarskiego. Pełną listę jednostek znajdziemy na wortalu Fundacji Uniwersyteckich Poradni Prawnych.


[1] Darmowapomocprawna.ms.gov.pl (dostęp:17.02.2016)

Czytany 3865 razy
Reklama:
Najnowsze