Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
niedziela, 18 grudzień 2011 22:16

Po co te testy?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© maksym yemelyanov - fotolia.com © maksym yemelyanov - fotolia.com

Testy psychologiczne stosowane są przeszło od stulecia, głównie jako narzędzia badawcze w edukacji, lub w ośrodkach klinicznych. W dzisiejszych czasach można zaobserwować zwiększającą się liczbę firm lub organizacji wykorzystujących testy psychologiczne do rekrutowania i selekcjonowania pracowników.

 

Czym jest test psychologiczny?

Test psychologiczny jest: najlepszym, najbardziej rzetelnym i wiarygodnym sposobem sprawdzenia osobowościowego profilu kandydata. Wynik testu pozwala określić zarówno ogólne cechy danej osoby (np. poziom inteligencji), jak i ich szczegółowe składowe (np. zdolności wzrokowo – przestrzenne). Może to być kluczowym elementem w doborze kandydatów na określone stanowisko pracy, a także warunkować późniejszą efektywność i wydajność ich pracy. Jest to istotne zwłaszcza w doborze kandydatów na wysoko płatne stanowiska zarządzające. Dla firm zatrudnianie tego typu osób to poważna inwestycja, dlatego też chcą one uniknąć przyjęcia kandydata, który sprawia znakomite wrażenie, po czym, po kilku miesiącach okazuje się, że brakuje mu odpowiednich kwalifikacji do wykonywania powierzonej pracy. Niewłaściwie dobrana osoba może stanowić dużą stratę finansową dla całego przedsiębiorstwa.

 

Przeprowadzane testy najczęściej sprawdzają: zdolność szybkiego uczenia się, otwartość na nowe doświadczenia, tempo przystosowywania się do zmian. Równie często testami weryfikowane są cechy osobowości, umożliwiające określenie m.in. takich cech, jak: sumienność, towarzyskość, radzenie sobie ze stresem i wiele innych, takich jak agresywność czy chęć kooperacji. Każdy test pozwala w sposób statystyczny na określenie profilu osobowościowego czy, poznawczego kandydata. Profil osoby nakreślony za pomocą testu pozwala szybko określić pracodawcy, czy dana osoba sprawdzi się na konkretnym stanowisku. Na obecnym rynku pracy znacznie upowszechniło się stosowanie oceny psychologicznej jako elementu rekrutacji. Testy psychologiczne nie są stosowane już tylko w instytucjach wymiaru sprawiedliwości, w policji, czy w branży logistycznej (gdzie stosuje się je od dawna). Teraz tak naprawdę może zetknąć się z nimi każdy pracownik, bez względu na rodzaj stanowiska i szczebel kariery zawodowej.

Czytany 2121 razy
Reklama:
Najnowsze