Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 29 luty 2012 13:04

Pierwsza praca studenta prawa Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© dariusz urbanczyk - fotolia.com © dariusz urbanczyk - fotolia.com

„Najtrudniejszy pierwszy krok” śpiewała w latach 70 tych Anna Jantar. Słowa tej piosenki mają zastosowanie do wielu sytuacji życiowych m.in. do tych związanych z podjęciem pierwszej pracy w zawodzie prawnika, o czym też będzie traktował ten artykuł. Jakie perspektywy zawodowe mają studenci lub absolwenci prawa, oraz co należy zrobić aby zwiększyć swoje szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy?

 

Wiedza praktyczna i języki kluczem do sukcesu

Dla sporej ilości osób okres studiów (oczywiście poza sesją) jest czasem imprez, zabaw i robienia wielu innych ciekawych rzeczy. Prawda jest jednak inna – pięć lat spędzonych na wyższej uczelni bądź uniwersytecie to najlepsze chwile na podnoszenie swoich kwalifikacji po to, aby móc odpowiednio wystartować na rynku pracy. Im wcześniej zaczniemy działać w tym kierunku tym bardziej zwiększymy swoje szansę na powodzenie podczas pierwszych rozmów kwalifikacyjnych. Nie ma co ukrywać, iż znalezienie pracy związanej z zawodem prawnika bez doświadczenia i bez skończonej aplikacji jest bardzo trudne. Co więc należy zrobić? Przede wszystkim poświęcić dużo czasu na naukę języków obcych, koncentrując się na języku specjalistycznym – prawniczym. Warto, oprócz tych najpopularniejszych jak angielski, niemiecki lub francuski, nauczyć się drugiego mniej znanego co sprawi, iż na rynku pracy będziemy bardziej unikalni. Studenci powinni się skupić w szczególności na umiejętności projektowania umów w obcych językach czy nauce wyrażeń specjalistycznych, czym zwiększą swoje umiejętności praktyczne.

Drugą sprawą jest właśnie wykorzystywanie w sposób praktyczny wiedzy zdobytej na studiach. Najlepszym sposobem na nabywanie takich umiejętności jest odbywanie praktyk (w większości przypadków bezpłatnych) w interesujących nas instytucjach: sądzie, prokuraturze, kancelarii, dziale prawnym danej korporacji itd. Można zagwarantować, iż te kilka miesięcy poświęconych w okresie wakacji na pracę pozwoli nam nauczyć się wielu przydatnych rzeczy i z pewnością zaprocentuje w przyszłości.

Oprócz wiedzy zdobytej na studiach istotnym elementem jest również kształcenie się na „własną rękę” z wybranych przez nas gałęzi prawa. Prawnik oprócz bogatej wiedzy ogólnej musi skoncentrować się na poszczególnych dziedzinach prawa (w zależności od tego co go interesuje) i na bieżąco uaktualniać zasób swoich informacji.

 

Gdzie szukać pierwszej pracy?

Dobrze. Jesteśmy już absolwentami prawa (czekającymi np. na egzamin aplikacyjny)  lub studentami ostatnich lat posiadającymi nieco więcej wolnego czasu, który chcielibyśmy przeznaczyć na pracę. Pierwszym pytaniem jakie powinniśmy sobie zadać jest „Co chcę robić w przyszłości?” W zależności od obranego przez nas kierunku powinniśmy zająć się poszukiwaniem pracy związanej z naszymi zainteresowaniami. Oczywiście decyzję tą można zmienić i nawet należy to zrobić szczególnie na początku swojej kariery, po to aby uniknąć sytuacji, gdy będziemy musieli pracować w miejscu, które nie da nam satysfakcji zawodowej. Im jednak będziemy starsi, tym lepiej koncentrować się na konkretnych, wybranych przez nas dziedzinach.

Wybór pierwszej pracy warto połączyć z planowanym rodzajem aplikacji prawniczej, którą zamierzamy podjąć. Chcąc wykonywać w przyszłości zawód adwokata dobrym wyborem będzie szukanie posady młodszego asystenta ds. prawnych czy zwykłej pomocy biurowej w kancelarii adwokackiej. Gdy natomiast interesuje nas praca prokuratora i wybieramy się właśnie na aplikację ogólną (aplikacja ta poprzedzona jest roczną aplikacją ogólną) słuszną decyzją jest szukanie pracy czy stażu np. w prokuraturze rejonowej. Chodzi o to, abyśmy jak najlepiej poznali nasze potencjalne miejsce przyszłej pracy i stopniowo obywali się z panującymi tam zasadami.

Gdy już wybraliśmy kierunek czas rozpocząć poszukiwania. Najbardziej popularną metodą jest szukanie pracodawcy na portalach posiadających bazy ofert pracy czy też przeglądanie ogłoszeń w lokalnej gazecie. Nie zaszkodzi również wysłanie maila zawierającego nasze CV i list motywacyjny do interesującej nas placówki. Świetną metodą na znalezienie pracy w przypadku zawodu prawnika jest udanie się na Prawnicze Targi Praktyk i Pracy, gdzie będziemy mieli możliwość osobistego poznania pracodawcy, zadanie intrygujących nas pytań i być może zgłoszenie swojej kandydatury.

W przypadku, gdy chcielibyśmy podjąć pracę w sądzie lub prokuraturze, warto odwiedzać regularnie strony internetowe wybranych placówek, ponieważ to właśnie tam najczęściej pojawiają się informacje o organizowanych konkursach na dane stanowisko.

 

Nie należy się zrażać tym, iż po odbyciu kilku rozmów o pracę nasz telefon milczy. Znalezienie pierwszej pracy może zająć nawet kilka miesięcy, dlatego też należy uzbroić się w cierpliwość, chodzić na spotkania kwalifikacyjne i zgłaszać swoje kandydatury do różnych miejsc. Gdy już nam się to uda i zaczniemy zdobywać doświadczenie w nowej pracy, później przy ewentualnych następnych poszukiwaniach będzie nam już znacznie łatwiej.

Czytany 3880 razy
Reklama:
Najnowsze