Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 28 marzec 2012 10:36

Masz pomysł na biznes? Pomogą Ci Akademickie Inkubatory Przedsiębiorczości

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© khz - fotolia.com © khz - fotolia.com

Masz pomysł na firmę? Już wiesz jakie usługi możesz świadczyć? Przygotowałeś biznesplan i masz wizję firmy, tylko nie wiesz jak zacząć? Zgłoś się do Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości!

 

Zapewne słyszałeś o Akademickich Inkubatorach Przedsiębiorczości (AIP). Jeśli nie – przybliżymy Ci ich misję i cele. Te ostatnie dotyczą, przede wszystkim, pomocy w realizacji marzeń młodych przedsiębiorców o prowadzeniu własnej działalności. Skupia się to na wdrażaniu innowacyjnych technologii, promowaniu świadomości o nowych rozwiązaniach rynkowych oraz kreatywnych zachowań. AIP działają niemalże przy każdej uczelni wyższej, a zgłosić się do nich mogą wszyscy studenci mający pomysł na własny biznes.

Współpraca z Inkubatorem Przedsiębiorczości wyklucza konieczność zakładania własnej działalności gospodarczej. Gwarantem funkcjonowania przedsiębiorstwa jest prowadzenie firmy na zasadzie StartUp'u. Dzięki temu następuje minimalizacja kosztów, biurokracji oraz ryzyka niepowodzenia.

 

Współpraca z Inkubatorem Przedsiębiorczości składa się z sześciu etapów:


1. Przedstawienie pomysłu na własny biznes.
2. Wypełnienie wniosku pobranego ze strony internetowej AIP.
Wymagane informacje to: dane osobowe, nazwa firmy wraz z opisem produktu/usługi oraz samego przedsiębiorstwa, a także analiza rynku. Dodatkowo pożądane jest wskazanie Inkubatora, z którym chce się nawiązać współpracę.
3. Spotkanie informacyjne z dyrektorem wskazanego Inkubatora.
4. Spotkanie ma na celu przygotowanie analizy SWOT (słabe i mocne strony oraz szanse i zagrożenia). Ponadto, dyrektor prowadzący spotkanie przedstawia warunki oraz możliwości nawiązania współpracy.
5. Podjęcie decyzji przez Radę AIP o zakwalifikowaniu danego kandydata do programu.
6. Podpisanie umowy z AIP oraz uiszczenie opłaty w wysokości 250zł na rzecz fundacji.
7. Szkolenie dotyczące księgowości, fakturowania i systemu bankowego oraz uzyskanie hasła dostępu do profilu na AIP.

 

Warto podkreślić, że średnie miesięczne koszty prowadzenia firmy w AIP to ok. 250zł, co stanowi zaledwie 13% kosztów zwykłej działalności gospodarczej. Kwota ta pokrywa porady prawne, szkolenia i konferencje, promocję firmy oraz prowadzenie księgowości przez AIP.
Oprócz Akademickich Inkubatorów Przedsiębiorczości funkcjonują także Inkubatory Przedsiębiorczości Społecznej. Zasadnicza różnica dotyczy grupy docelowej. Te pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, adresowane są do młodzieży i studentów, natomiast te ostatnie do wszystkich osób planujących rozpocząć własną działalność gospodarczą.

Reasumując, nawiązanie współpracy z inkubatorem przedsiębiorczości wymaga, przede wszystkim, niezawodnego biznesplanu i dobrego pomysłu, a przy tym niewielkiego wkładu finansowego. Reszta to bułka z masłem :)

Czytany 2175 razy
Reklama:
Najnowsze