Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
czwartek, 26 kwiecień 2012 14:05

Jak Cię widzą tak Cię piszą, czyli dress code w miejscu pracy

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
©  kurhan - fotolia.com © kurhan - fotolia.com

Dress code określa zasady, jakimi powinniśmy kierować się przy doborze stroju do pracy. W zależności od polityki i misji firmy obowiązują mniej lub bardziej formalne stroje. Jak to wygląda w korporacji i mniejszej firmie?


Dobór stroju zazwyczaj zależy od wymogów pracodawcy i stanowiska. Jest też wyrazem szacunku do przełożonych, wykonywanej pracy i interesantów. Zasady dotyczące ubioru obowiązują  w korporacjach, zwłaszcza tych międzynarodowych. Zazwyczaj  odgórnie jest narzucany pewien rodzaj uniformu. Bardziej nowoczesne firmy, kierujące ofertę do młodych ludzi lub małe i średnie przedsiębiorstwa zdecydowanie częściej pozwalają pracownikom na sportową elegancję.

Sposób kompletowania garderoby służbowej jest zależny od wielu czynników, z których najważniejsze to branża, kultura korporacyjna oraz  otoczenie. Precyzyjna analiza tych elementów pozwala na uzyskanie odpowiedniego wyglądu w pracy. Jeśli chodzi o branżę biznesową: w bankowości, księgowości, w środowisku prawników prosty, elegancki fason i ciemny kolor gwarantują wygląd kojarzący się z profesjonalizmem. Branże kreatywne, takie jak reklama, moda, rozrywka zezwalają na duży dystans do tradycyjnego stroju służbowego, a nawet dopuszczają niekonwencjonalne kolory i faktury. Osoby pracujące w branżach pozabiznesowych np. nauczyciele, urzędnicy, lekarze podobnie jak ludzie biznesu muszą dbać o zachowanie profesjonalnego wyglądu, jednak bez tradycyjnej „sztywności” przypisanej typowym garniturom. Coraz więcej firm decyduje się na tzw. smart casual. Zasady nie są zbyt sztywne, dzięki czemu pracownicy nie czują się skrępowani strojem. Pochodzący z języka angielskiego termin oznacza styl, który łączy w sobie klasyczną elegancję z codziennym  wygodnym ubiorem. Ważne jest by przy doborze stroju nie przesadzać w żadną ze stron, tak aby nie był on ani zbyt codzienny ani zbyt oficjalny. Smart casual najczęściej obowiązuje w mniejszych firmach lub tak jak w wielu międzynarodowych koncernach w piątki tzw. Casual Friday.

 

„dress code” dla Panów
Panowie z całą pewnością w stroju formalnym powinni utrzymać zasadę - garnitur jako najciemniejsza część, krawat jaśniejszy, koszula najjaśniejsza, ale na spotkaniach z klientami, raczej nie biała. U mężczyzn  nie ma możliwości rezygnacji z garnituru. Jeżeli Panowie mają więcej swobody, mogą wówczas zrezygnować z krawata oraz w skrajnych sytuacjach zamienić koszulę na t-shirt lub golf. Najczęściej jednak podczas nieformalnych sytuacji mężczyźni sięgają po sportowe garnitury, w kroju amerykańskim, zazwyczaj sztruksowe, ewentualnie zamszowe, latem częściej lniane.

„dress code” dla Pań
Kobiety powinny  korzystać z garsonek, rzadziej ze spodni, bądź sukienek. Garsonka formalna zdecydowanie powinna być w kolorze zgodnym z typem urody oraz z polityką firmy - zazwyczaj Panie wybierają barwy spośród szarości, granatów, bordo, czekoladowego brązu, rzadziej z palety czerni. Tam, gdzie nie ma rygorystycznej polityki ubioru, panie mogą wybierać także spośród mniej zobowiązujących kolorów - zieleni, beży, brązów, odcieni pastelowych. Koniecznie jest, by kobiety dodatkowo nosiły rajstopy bez względu na porę roku i oczywiście zakryte buty.

 

Dress code z reguły sprowadza się do zasady prosto i klasycznie. Zasada minimalizmu jest zasadą najważniejszą do zastosowania w każdym biznesie.  Klasyczny strój budzi pewne skojarzenia takie jak powaga, zaufanie, dlatego jest wybierany w firmach i zawodach gdzie ten przekaz jest ważny. Nasz wizerunek przekłada się na wizerunek firmy, którą reprezentujemy i dlatego koniecznym jest, by był spójny .

Chcesz wiedzieć więcej? - Sprawdź, jak się ubrać na rozmowę kwalifikacyjną!

Czytany 4834 razy
Reklama:
Najnowsze