Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
piątek, 27 kwiecień 2012 13:46

Czym jest stress interview?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
©   pixel - fotolia.com © pixel - fotolia.com

Stress interview czyli jedna z metod rekrutacji. Czy mieliście okazję uczestniczyć w tego typu rozmowie kwalifikacyjnej?


Metoda stress interview to z angielskiego "stresujący wywiad". Jej zadaniem jest zbadanie zachowań kandydatów w sytuacjach stresujących. Rozmowy te są zazwyczaj nieprzyjemne, ponieważ dotyczą sfery osobistej, przekraczające granice intymności. Celem rekrutera jest wyprowadzenie potencjalnego kandydata z równowagi. Stress interview dotyczą stanowisk, na których wymaga się odporności na stres.

 

A oto kilka przykładowych pytań i zachowań które mogą się pojawić podczas rozmowy:
- pytania niedozwolone czyli bardzo osobiste które nie stosuje się podczas typowego procesu rekrutacyjnego (także pytania o politykę i religię)
-pytania kontrowersyjne, mające na celu wyprowadzić kandydata z równowagi, np.

•    Gdyby Pana kariera zależała od zwolnienia bardzo dobrego przyjaciela czy zwolniłby go Pan tracąc przyjaciela, czy nie zwolniłby go Pan tym samym narażając własną karierę i powodzenie rodziny?

•    Ile widzi Pań liści na drzewie za oknem?

•    Ile osób zmieści się w dwupiętrowym autobusie?

- aroganckie zachowanie rekrutera  np. odbieranie osobistych telefonów podczas rozmowy bądź subiektywne ocenianie kwalifikacji, wyglądu kandydata
-krytykowanie odpowiedzi kandydatów
- gra w „dobrego i złego policjanta” , efektem jest wprowadzenie osoby w stan huśtawki emocjonalnej


Kandydat, aby pozytywnie przejść ten etap powinien postawić jasne granice i asertywnie odmawiać odpowiedzi na niedozwolone pytania. Dodatkowo doceniane są niewerbalne sygnały świadczące o opanowaniu kandydata, takie jak zachowanie kontaktu wzrokowego, zachowanie pewnej i swobodnej postawy ciała, panowanie nad dłońmi.

Warto jednak zastanowić się, czy rzeczywiście ta metoda to skuteczny sposób na wyciągnięcie wniosków pozwalających na oceną kandydatów radzących sobie w sytuacjach trudnych.

Czytany 4159 razy
Reklama:
Najnowsze