Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 09 maj 2012 09:20

Najczęściej spotykane błędy na rozmowach kwalifikacyjnych

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozmowa kwalifikacyjna to jeden z najważniejszych elementów decydujących o późniejszym zatrudnieniu danego kandydata. Osoba nieprzygotowana, zestresowana będzie miała nikłe szanse w zdobyciu nowej posady. Czego należy unikać, aby zrobić dobre wrażenie na pracodawcy?


Według firmy konsultingowej Robert Half International występują cztery główne grzechy. Jeśli zostaną one „popełnione” dany kandydat może pożegnać się z szansą zdobycia danej posady.


1. Nieumiejętność kontrolowania swoich nerwów
Często stres spowodowany rozmową kwalifikacyjną jest  wysoki i powoduje, że odpowiedź na proste pytanie rekrutera stanowi dla nas problem. Również zestresowani kandydaci odpowiadają niestosownie na niektóre pytania np. dotyczące swojego byłego pracodawcy, ukazując go w negatywnym świetle. Dobrą radą jest zaaranżowanie próbnej  rozmowy z bliską osobą. Dzięki temu kandydat będzie miał czas na przemyślenie swojej wypowiedzi, zapanuje nad gestykulacją.

2. Skupienie się na korzyściach a nie obowiązkach służbowych
Na rozmowie kwalifikacyjnej należy skupić się na uzyskaniu informacji o przyszłych obowiązkach, natomiast premie i prowizje należy  omawiać z szefem jak już dostaniemy daną posadę.

3. Niestosowny ubiór
Jeżeli w danej firmie nie obowiązuje oficjalny dresscode, na rozmowę kwalifikacyjną zawsze należy przyjść elegancko ubranym. Dla pracodawcy jest to znak, że poważnie traktujemy firmę i stanowisko na które aplikujemy.

4. Brak szczerych odpowiedzi
Na rozmowie kwalifikacyjnej należy mówić prawdę, ponieważ w większości każdą odpowiedź można zweryfikować (rekruterzy mogą sprawdzić dane kompetencje kandydata poprzez symulacyjne zadania – sesje Assessment Center lub referencje uzyskane od poprzedniego pracodawcy). Obszary, w których kandydaci najczęściej zawyżają swoje kompetencje to: znajomość języków obcych, programów komputerowych, sukcesy i umiejętności zawodowe z poprzedniej pracy.

 

A oto inne błędy, które równie często są popełniane podczas rozmowy kwalifikacyjnej:


- spóźnienie się na rozmowę lub przyjście zdecydowanie za wcześnie.  Najkorzystniej jest przyjść na spotkanie ok. 5-10  min wcześniej.
- niepamiętanie lub przekręcenie nazwiska osoby prowadzącej rozmowę,
- nieznajomość firmy w której ubiegasz się o pracę. Należy poszukać informacji o firmie (większość firm  ma swoją stronę internetową). Wykazanie się znajomością przedsiębiorstwa będzie dużym atutem a oczach pracodawcy,
- brak przygotowania odpowiedzi na podstawowe pytania, które zazwyczaj padają np. (dlaczego Pan/Pani chce pracować w naszej firmie, mocne, słabe strony).

 

Istnieje szereg błędów, które możemy popełnić podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Wielu z nich da się uniknąć poprzez odpowiednie przygotowanie do rozmowy. Powodzenia!

Czytany 5580 razy
Reklama:
Najnowsze