Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 16 maj 2012 08:30

Nowa praca - czyli, jak się odnaleźć?

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
©  yuri arcurs - fotolia.com © yuri arcurs - fotolia.com

Pierwsze dni w nowej pracy zazwyczaj wiążą się z koniecznością przystosowania do nowych warunków, co często powoduje niepokój i stres. Spotykasz się z nowym otoczeniem, nowymi współpracownikami oraz nowymi sytuacjami. Warto pamiętać więc o kilku podstawowych wskazówkach, które pomogą Ci przetrwać ten niełatwy okres oraz wytworzyć jak najlepszy grunt pod dalszą współpracę.


Na początku przyjmij postawę obserwatora- dzięki temu poznasz obowiązującą hierarchię w firmie oraz sposoby komunikacji. Dowiesz się, o której pracownicy wychodzą z pracy, jaki obowiązuje dress code oraz gdzie znajdują się jakie pomieszczenia (toaleta, kuchnia). Nie bój się zadawać pytań, jako nowy pracownik jak najbardziej masz do tego prawo. Pytaj o wszystko, co tylko wyda Ci się niejasne bądź niezrozumiałe, dzięki temu unikniesz nieporozumień. W tym początkowym okresie postaraj się dowiedzieć jak najwięcej o pracownikach oraz strukturze firmy, dowiedz się kto jest za co odpowiedzialny, do kogo zwracać się w razie ewentualnych problemów. Nie działaj pochopnie, nie podejmuj decyzji „na oślep”, lepiej upewnić się czy postępujesz prawidłowo niż popełnić rażący błąd, który może wpłynąć na Twoją dalszą karierę w danej firmie. To najzupełniej normalne, że na początku możesz czuć się osamotniony i trochę niepewny, pamiętaj jednak, że jest to okres przejściowy, który dotyczy każdego nowego pracownika.

Dobrze jest znaleźć osobę, która będzie sprawowała nad Tobą „opiekę”. Może to być osoba odgórnie wyznaczona bądź taka, z którą przypadkowo uda Ci się nawiązać nić porozumienia. Dobrze jest jak najlepiej wykorzystać wiedzę i umiejętności takiego pracownika. Dopytuj w razie niepewności, obserwuj jak wykonuje swoje obowiązki i staraj się zapamiętać jak najwięcej. Dzięki temu będziesz mieć porównanie i punkt zaczepienia w przypadku wykonywania nowych zadań. Im więcej dowiesz się i nauczysz będąc w okresie ochronnym pod opieką bardziej doświadczonego pracownika, tym lepiej będziesz później radzić sobie w codziennych zadaniach. Jeśli chcesz zwrócić się do innego pracownika o pomoc to pamiętaj by nie używać rozkazującego tonu ani nie ponaglać Twojego rozmówcy. Nie zapomnij również podziękować za poświęcony Ci czas i udzieloną pomoc.

Jeśli firma nie wyznaczy konkretnej osoby, która pełniłaby funkcję Twojego opiekuna, warto samodzielnie nawiązać relację z kimś, kto ma od Ciebie większe doświadczenie. Na miejsce zdobycia nowych znajomości warto wykorzystać kuchnię, kącik do zaparzania kawy czy chociażby czas, który spędzasz przy kserokopiarce.  Bądź otwarty, zrób pierwszy krok, jeśli zauważysz, że współpracownicy zachowują się z rezerwą. Nie skupiaj jednak rozmowy tylko i wyłącznie na sobie, a tym bardziej nie chwal się sukcesami. Na pierwszych rozmówców wybieraj osoby sprawiające wrażenie najbardziej sympatycznych. Możesz dyskretnie włączyć się do rozmów np. na temat planów urlopowych, nie bądź jednak zbyt nachalny. Pamiętaj również, żeby nie spoufalać się już od pierwszej chwili oraz nie zasypywać nowopoznanej osoby zbyt wieloma prywatnymi sprawami. Bądź taktowny, nie nachalny. Nie wyrażaj niepochlebnych opinii o przełożonym, nie plotkuj oraz nie opowiadaj całej historii swojego życia.  Unikaj również rozmów, które krytykują bądź ukazują w złym świetle innych pracowników. Nie wypowiadaj uwag na temat czyjegoś ubioru czy zwyczajów, nie wypominaj błędów innych osób. Trzymaj się zasady, żeby zastanowić się dwa razy zanim się coś powie. Pamiętaj, że jesteś w pracy i obowiązują Cię pewne reguły. Poza tym miej również na uwadze to, że nie znasz jeszcze ludzi, z którymi pracujesz i nie wiesz czego się po nich spodziewać ani na ile możesz sobie pozwolić. Stosunki ze współpracownikami to klucz do zdobycia wielu cennych informacji na temat wewnętrznej struktury firmy. Dlatego warto zadbać, by były one jak najlepsze.

 

Często niepokój w związku z nową pracą wywołuje również brak wiedzy o tym, jaki obowiązuje w danej firmie dress code. Ubiór w znacznym stopniu wpływa na to, jak jesteś odbierany przez współpracowników. Mówi nie tylko o Twoim stylu, ale także o kulturze osobistej. Nie wkładaj niczego, w czym czujesz się niekomfortowo, zamiast na pracy będziesz skupiać się jedynie na tym, jak jest Ci niewygodnie i jak nieswojo się czujesz. Do pracy ubieraj się przede wszystkim tak, by było Ci wygodnie. Jeśli chcesz wyglądać jednocześnie elegancko, zestaw swoje ulubione ubrania, odzwierciedlające Twój styl z eleganckimi dodatkami (np. jeansy z bluzką z kołnierzykiem).

Na początku swojej pracy warto zaprezentować się jako osoba pracowita. Nie spóźniaj się ani nie wychodź pierwszy. Jeśli nie znasz okolicy, w której będziesz pracował, odpowiednio wcześniej zaplanuj swoją podróż do pracy, tak aby być w niej punktualnie. Sprawdź odległość firmy od miejsca zamieszkania, dostępne środki komunikacji miejskiej i oszacuj czas podróży. Jeśli masz zamiar dojeżdżać do pracy własnym samochodem sprawdź bliskość i dostępność miejsc parkingowych.

Podczas pierwszych dni pracy warto robić notatki, dzięki temu nie tylko sprawisz wrażenie osoby dokładnej i skrupulatnej, ale także będziesz mieć pod ręką odpowiedzi na najistotniejsze pytania w przypadku, gdy czegoś zapomnisz. Co zdarza się bardzo często, szczególnie gdy próbuje się przyswoić sporą ilość materiału w krótkim czasie. Dzięki temu nie wystąpi również konieczność zamęczania kogoś kilkakrotnie tym samym pytaniem.

Na początku nie staraj się na siłę przeforsowywać swoich pomysłów. Daj sobie czas na poznanie struktury firmy oraz na to, by przełożeni poznali Ciebie. Jeszcze będzie czas na wdrażanie własnych idei, na początku skup się raczej na wymaganiach, jakie stawia przed Tobą kierownictwo i staraj się wykonywać zadania zgodnie z instrukcjami przełożonych. Nie sil się także na znawcę każdego tematu i eksperta w każdej dziedzinie. Masz prawo nie wiedzieć wszystkiego czy po prostu się na czymś nie znać. Nie warto udawać kogoś, kim się nie jest oraz chwalić się umiejętnościami, których się nie posiada. Niewiadomo kiedy zostanie to poddane weryfikacji- wówczas możesz wyjść na osobę mało wiarygodną.

Jako nowemu pracownikowi nie wypada Ci proponować jako pierwszemu przejścia na „ty”. Choć taki nieformalny sposób komunikacji przyspiesza proces adaptacji i pozwala poczuć się swobodniej, jednak pamiętaj, że nie do Ciebie należy podjęcie takiej inicjatywy.

 

Jeśli należysz do osób, które nie czują się pewnie w nowych sytuacjach oraz brak Ci wiary w siebie zabierz ze sobą coś, co przywołuje przyjemne skojarzenia. Może to być małe rodzinne zdjęcie czy figurka do postawienia na biurku. W chwilach zwątpienia spójrz lub dotknij ulubionego przedmiotu- to na pewno pozwoli Ci poczuć się lepiej i pewniej.  Pamiętaj jednak, żeby skupić się głównie na pracy, nie zabieraj więc przedmiotów, które nadto Cię rozpraszają, postaraj się także nie brać ich zbyt wiele. Niech będzie to miła drobnostka, a nie stos ulubionych gadżetów.
W ciągu pierwszych dni warto zaopatrzyć się w uśmiech i pozytywne nastawienie - to z pewnością pomoże Ci przetrwać ten trudny czas aklimatyzacji w nowym miejscu pracy. Po pracy znajdź czas na to by się zrelaksować, odpocząć, dzięki temu nabierzesz energii potrzebnej do wykonywania nowych obowiązków.

Powodzenia!

Czytany 5976 razy
Reklama:
Najnowsze