Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
piątek, 01 czerwiec 2012 09:07

Kiedy zacząć pierwszą pracę?

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
©  andres rodriguez - fotolia.com © andres rodriguez - fotolia.com

Gdy zadamy tytułowe pytanie pierwszemu lepszemu przechodniowi, to niezależnie od jego statusu, wieku, płci, zarobków  uzyskamy tą samą odpowiedz: „najlepiej jak najszybciej”. Czy rzeczywiście warto tak wcześnie zaczynać karierę zawodową?

Przeglądając wypowiedzi na portalach społecznościowych, forach internetowych można zauważyć, że zdecydowana liczba studentów już podczas studiów podejmuje pracę. Mniejsza część pozostawia karierę zawodową po skończeniu studiów, natomiast nieliczny odsetek, to studenci, którzy pracują od czasu do czasu.  Warto też zauważyć, że studenci deklarujący się, jako pracujący podczas studiów już na pierwszym roku zaczynali swoją pracę.
Idealnie się to pokrywa z odpowiedziami internautów na zadane im pytanie, „kiedy najlepiej zacząć pierwszą pracę”. Zdobycie od razu pracy związanej z kierunkiem studiów może wydawać się dość trudne, jednak na podstawie internetowych wypowiedzi studentów, ponad połowa pracujących znajduje pracę związaną z wybranym przez nich kierunkiem.
Na wszelkich forach dotyczących pracy, młodzi ludzie wypowiadają się, że wcześniejsze zaczęcie pracy daje im lepszy start w karierę po skończeniu studiów. Większość studentów, którzy zaczęli pracę już na pierwszym roku nie ma problemów ze znalezieniem wymarzonej posady w przyszłości. Cechują się oni zdobytą podczas pracy pewnością siebie, bogatym i cenionym przez pracodawców doświadczeniem oraz wiedzą na temat swoich mocnych jak i słabych stron w dziedzinie, w której się szkolą.  

Druga strona medalu:
Niestety jak wszystko ma swoje minusy. Równoległa ze studiami praca jest dla wielu młodych bardzo dużym stresem i idącym za nim zmęczeniem. Nie każdy jest w stanie pogodzić stawiane przez pracodawcę wymagania i jednocześnie zapewnianie sobie dobrych ocen na studiach. Wielu studentów decydujących się na pracę podczas studiów zaniedbuje uczelniane obowiązki, odpuszcza wykłady, ma gorsze oceny a nawet nie kończy podjętej edukacji.
Dodatkowo utrudnieniem dla wielu ambitnych studentów mogą być godziny pracy i godziny zajęć uczelnianych. Wciąż wielu pracodawców przyjmuje na praktyki tylko w pełnym wymiarze godzin, co w przypadku studiów dziennych dyskwalifikuje definitywnie.

A co z studentami zaocznymi?
Studenci zaoczni stanowią trochę inną grupę. Zdecydowana większość z nich pracuje chociażby ze względu opłacenia swojej edukacji. Niespełna 3 % studentów zaocznych odpuszcza sobie wszelką pracę, korzystając z wolnego czasu. Oczywiście nie jest to dobrze odbierane przez pracodawców i często się zdarza, że ta grupa ma później problemy w znalezieniu pracy i utrzymaniu się na własnym garnuszku.
Podsumowując, czy warto wcześnie zacząć pracę? – Warto. Kiedy? – Jak najwcześniej. Warto jednak przed podjęciem pracy poznać bliżej siebie i zadać sobie pytanie, czy cel, który sobie stwarzam nie jest zbyt wygórowany, czy dam radę pogodzić obie rzeczy i czy moje zdrowie na tym nie ucierpi.

Czytany 7643 razy
Reklama:
Najnowsze