Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 06 czerwiec 2012 08:00

Po co konsultacje z doradcą zawodowym?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
©  jnos gehring - fotolia.com © jnos gehring - fotolia.com

Wielu młodych ludzi nie umie samodzielnie ocenić swoich predyspozycji zawodowych, nie wie, jaki wybrać kierunek studiów ani jak pokierować swoją karierą. Właśnie dla takich osób szczególnie polecane są konsultacje u doradców zawodowych. Z takich usług mogą również korzystać osoby, które chcą dostosować obraną już ścieżkę do wymogów rynku pracy, przekwalifikować się bądź dowiedzieć więcej o sobie i swoich możliwościach w perspektywie wykonywania danego zawodu.

 

Doradcy zawodowi oferują różnorodne formy wsparcia, poprzez określenie predyspozycji zawodowych do pomocy w tworzeniu dokumentów aplikacyjnych, w zależności od potrzeb klienta. Doradcy pełnią głównie funkcję informacyjną- posiadają szeroką wiedzę dotyczącą specyfiki danego zawodu oraz wymagań stawianych przed pracownikiem.

W wielu szkołach gimnazjalnych oraz szkołach średnich już na tym etapie edukacji przygotowuje się uczniów do przyszłego życia zawodowego organizując warsztaty oraz rozwiązując testy predyspozycji zawodowych. Zwiększa to świadomość młodzieży oraz uzmysławia, jak ważna jest umiejętność zarządzania własną karierą. Uczeń wchodząc na rynek pracy, powinien mieć świadomość swojej wiedzy, zdolności, zainteresowań, znać swój potencjał intelektualny i społeczny oraz brać odpowiedzialność za własne decyzje dotyczące dalszego rozwoju.

Konsultacje na tym etapie pomogą wybrać uczniom odpowiedni zawód, a co za tym idzie nakreślić plan edukacji- dobrać odpowiedni kierunek studiów, szkołę policealną bądź szkolenia. Wskazać obszary i dziedziny wiedzy, których rozwój zwiększy szansę uzyskania pracy w wybranym zawodzie.  Zakres działalności szkolnych doradców zawodowych obejmuje głównie:
•    organizację zajęć grupowych, których celem jest kształtowanie umiejętności społecznych potrzebnych w środowisku zawodowym
•    udzielanie indywidualnych porad edukacyjnych i zawodowych uczniom i ich rodzicom
•    gromadzenie i udzielanie informacji o możliwościach kształcenia, zdobycia specjalizacji, rozwoju zawodowego

 

Porad z zakresu doradztwa zawodowego udzielają również akademickie Biura Karier. Oferują one swoim studentom oraz absolwentom pomoc w przygotowaniu dokumentów aplikacyjnych, udział w symulowanej rozmowie kwalifikacyjnej oraz naukę technik autoprezentacji. Głównym założeniem istnienia doradztwa zawodowego przy uczelnianych biurach karier jest udzielenie pomocy osobie mającej podjąć decyzję dotyczącą rozwoju zawodowego w zakresie poznania samego siebie, swoich mocnych i słabych stron, preferencji i zainteresowań zawodowych, metod i narzędzi zwiększających szanse na osiągnięcie sukcesu na polu zawodowym lub w trakcie poszukiwania pracy.  

 

Jeśli podjęliśmy już konkretne kroki na ścieżce zawodowej i określiliśmy czym chcielibyśmy się zajmować konsultacje z doradcą mogą obejmować:


•    Wyjaśnienie na czym konkretnie polega wykonywanie danego zawodu
•    Określenie potrzebnego wykształcenia, umiejętności
•    Zarys obowiązków osoby zajmującej dane stanowisko
•    Opisanie jak kształtuje się sytuacja możliwości podjęcia zatrudnienia w danym zawodzie
•    Poinformowanie na jakim poziomie kształtuje się wynagrodzenie

 

Dzięki temu uzyskamy szersze wyobrażenie o zawodzie, w którym chcieliśmy się rozwijać. Spojrzymy obiektywniej na specyfikę danej profesji oraz na własne możliwości i predyspozycje. Dowiemy się jakie są nasze mocne strony, a nad czym powinniśmy jeszcze popracować. Pamiętajmy, ze doradca zawodowy nie opiera się na zasłyszanych, stereotypowych informacjach, ale na faktach, danych statystycznych oraz rozmowach z przedstawicielami konkretnych profesji.

 

Doradcy zawodowi często organizują również grupowe szkolenia skierowane do studentów z zakresu treningów asertywności, zarządzania czasem, skutecznej komunikacji, negocjacji itp. Warto rozwijać te umiejętności, ponieważ często o przyjęciu do pracy decydują nie tylko wymogi formalne, ale również cechy osobowości.

Z usług doradców mogą skorzystać także osoby dorosłe, które przestały odczuwać satysfakcję z dotychczasowej pracy, bądź których do przekwalifikowania zmusiła trudna sytuacja na rynku pracy.


 Życzymy owocnych konsultacji i powodzenia na rynku pracy!

Czytany 4011 razy
Reklama:
Najnowsze