Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
poniedziałek, 08 październik 2012 09:12

Dla kogo studia prawa?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dla kogo studia prawa? © Europejska Szkoła Wyższa Prawa i Administracji

Uczniom trzecich klas szkół ponadgimnazjalnych pozostaje coraz mniej czasu na podjęcie decyzji o wyborze studiów. Szansę na dobrą pracę i realizację zawodową maja szczególnie absolwenci kierunków interdyscyplinarnych takich, jak prawo. Zanim jednak przyszli maturzyści zdecydują w sprawie dalszej edukacji, warto zastanowić się w czym może nam pomóc akademicka znajomość prawa?

Studia prawnicze ze względu na swój interdyscyplinarny charakter mogą zainteresować niemal każdego. Stąd też od wielu lat znajdują się w ścisłej czołówce wybieranych kierunków. Jakimi umiejętnościami powinien odznaczać się idealny kandydat na prawo? Przede wszystkim dokładnością, umiejętnością logicznego myślenia, zdolnościami analitycznymi i zdolnością precyzyjnego wysławiania się. Zawody prawnicze wymagają ponadto dużej kultury osobistej, należą bowiem do tzw. zawodów zaufania społecznego, wśród których szacunek i autorytet są niezwykle ważne.

Nauki prawne są ściśle powiązane z rzeczywistością, toteż wiedza wyniesiona ze studiów prawniczych będzie przydatna nie tylko osobom, które swoją przyszłość wiążą z zawodem adwokata czy radcy prawnego. Wiedza z zakresu regulacji prawnych przydaje się również w codziennym życiu. Dzięki niej jesteśmy w stanie lepiej zrozumieć otaczającą nas rzeczywistość, prawa, której podlega, specyfikę konfliktów – zarówno na szczeblu prywatnym, jak i państwowym oraz możliwości ich rozwiązania.

Kończąc studia absolwent prawa ma do wyboru wiele ścieżek kariery zawodowej. Wielu z nich nie zdaje sobie jednak sprawy z różnorodności rynku usług prawnych, wybierając najbardziej oczywiste rozwiązania. – Polski rynek jurystyczny daje absolwentom wiele możliwości. Wielu pracodawców poszukuje dobrze wykształconych specjalistów. Miejscem pracy dla prawnika mogą być również firmy doradcze, banki, instytucje ubezpieczeniowe i placówki dyplomatyczne. Należy jednak pamiętać, że ukończenie studiów nie daje gwarancji na sukces w karierze prawnika. Jest to zawód, który wymaga pasji, empatii, zaangażowania, lecz przede wszystkim stałego dokształcania się i chęci pogłębiania wiedzy. – mówi Katarzyna Zając Kanclerz EWSPA.

Wybierając studia prawnicze kandydaci powinni odpowiedzieć sobie na pytanie, co najbardziej fascynuje ich w zawodzie prawniczym i czy przypadkiem nie jest to chwilowe upodobanie. Wiedza wyniesiona ze studiów, bez względu na to, czy absolwent podejmie się pracy w zawodzie, z pewnością nie pójdzie jednak na marne.

Czytany 4757 razy
Reklama:
Najnowsze