Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
wtorek, 27 listopad 2012 13:00

Dlaczego warto zostać doradcą podatkowym? Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dlaczego warto zostać doradcą podatkowym? © air - fotolia.com

Doradca podatkowy to zawód młody i rozwijający się. Jest ciekawą alternatywą dla innych profesji prawniczych. Łączy w sobie elementy pracy prawnika i finansisty o sukcesywnie rosnącym uznaniu społecznym.

Zawód doradcy podatkowego jest nadal słabo znany i niejednokrotnie mylony z rachunkowością. Stale zwiększająca się liczba doradców podatkowych stanowi jednak o zapotrzebowaniu rynku na świadczenie usług doradztwa w tej dziedzinie. Rozwijanie się w tej profesji niesie za sobą atrakcyjne możliwość na rynku pracy. Aktywność zarówno w małych kancelariach podatkowych, jak i międzynarodowych korporacjach tworzy szerokie perspektywy tego zawodu. Czyni to zajęcie prestiżowym, niezależnym i interesującym finansowo.

Doradztwo podatkowe będące zawodem zaufania społecznego stanowi komponent wyspecjalizowanych usług prawnych. Doradca w swojej pracy zajmuje się przede wszystkim udzielaniem porad i wydawaniem opinii z zakresu prawa podatkowego, obsługą podatkową podmiotów gospodarczych czy optymalizacją obciążeń podatkowych. Jest uprawniony do reprezentacji podatników przed organami podatkowymi, organami kontroli skarbowej i sądami administracyjnymi.

Tytuł doradcy może uzyskać absolwent studiów wyższych, bez względu na ukończony kierunek, który pomyślnie przeszedł sprawdzenie umiejętności przed Państwową Komisją ds. Doradztwa Podatkowego. Kompetencje zdającego podlegają dwuetapowej weryfikacji poprzez zdanie egzaminu państwowego w części pisemnej (test i studium przypadku) oraz ustnej. Kandydat musi odbyć także co najmniej dwuletnią praktykę. Nadto egzaminowany ma się charakteryzować nieskazitelnością i postępowaniem potwierdzającym właściwe wykonywanie zawodu. Konieczne jest także posiadanie nieograniczonej zdolności do czynności prawnej oraz korzystanie w pełni z praw publicznych. Podobnie jak w wypadku innych zawodów prawniczych również wpis na listę profesjonalistów poprzedzony jest złożeniem ślubowania. Po czym następuje nadanie tytułu chronionego prawem. Tym samym doradca podatkowy staje się członkiem jednego z 16 oddziałów Krajowej Izby Podatkowej w kraju.

Profesja doradcy podatkowego z pewnością przeznaczona jest dla osób ambitnych, stale podnoszących swoje kwalifikacje, świetnie poruszających się w obrębie obszernych i dynamicznie zmieniających się przepisów. Zawód ten zrzesza zainteresowanych nie tylko prawem, ale i naukami ekonomicznymi, które po niedługiej praktyce mogą ubiegać się o uprawnienia. Młode osoby, stojące u progu kariery zawodowej często nie są pewne swoich wyborów. Przemyślanej decyzji powinno towarzyszyć wnikliwe zapoznanie się ze swoimi predyspozycjami i oczekiwaniami zawodowymi odpowiadające zapotrzebowaniu rynku. Idealnym zwieńczeniem artykułu będą tu słowa Benjamina Franklina: „W życiu są tylko dwie rzeczy pewne: śmierć i podatki”.

Czytany 5892 razy
Reklama:
Najnowsze