Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 23 wrzesień 2015 09:02

Czym zachęcić studenta czyli nowe przedmioty na studiach prawniczych Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(11 głosów)

Kierunek prawo na uczelniach wyższych jest według wielu osób jednym z najbardziej elitarnych i wymagających. Wydawać by się zatem mogło, że wydziały prawa nigdy nie będą miały problemów z liczbą kandydatów na studia. Jednak liczba ta od kilku lat systematycznie spada. Uczelnie starają się zatem przyciągać maturzystów kusząc coraz bardziej zróżnicowaną ofertą, ciekawszymi oraz lepiej odpowiadającymi na wymagania rynku przedmiotami i specjalizacjami. Student prawa może nauczyć się nie tylko jakie zasady prawa cywilnego wywodzą się z prawa rzymskiego czy jak skonstruowany jest system konstytucyjnych organów państwa, ale również jak przeprowadzić analizę daktyloskopijną oraz w jaka jest struktura organizacyjna Polskiej Agencji Kosmicznej.

Kryminalistyka i kryminologia

Oba przedmioty cieszą się coraz większą popularnością na wydziałach prawa. Na wielu bowiem działają katedry oraz pracownie kryminalistyki (np. Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu; Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Warszawski). Prócz samego przedmiotu głównego jednostki te zajmują się również przedmiotami pokrewnymi takimi jak teoria pracy operacyjnej, czynności pozaprocesowe w postępowaniu przygotowawczym czy problematyka osobowych środków dowodowych. Na niektórych wydziałach przeprowadzane są zajęcia praktyczne podczas których studenci przeprowadzają badania daktyloskopijne, zabezpieczają ślady broni palnej oraz przeprowadzają badania grafologiczne. W ramach dodatkowych warsztatów studenci uczestniczą w warsztatach prowadzonych w laboratoriach kryminalistycznych należących do jednostek państwowych. Na Wydziale Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego otwierane są nawet studia podyplomowe prawa dowodowego.

Prawo kosmiczne

Ten nieco egzotyczny jak na polskie warunki przedmiot wcale nie musi okazać się bezużyteczny. Prawo kosmiczne jest dziedziną prawa międzynarodowego zajmującą się szeroko pojętą przestrzenią kosmiczną oraz sposobami korzystania z niej. Przedmiot ten jest prowadzony na Uniwersytecie Warszawskim i obejmuje między innymi katalog prawny elementów kosmosu, status prawny kosmonautów oraz obiektów kosmicznych. Należy przypomnieć, że w 2014 została utworzona Polska Agencja Kosmiczna, która z pewności będzie poszukiwać w przyszłości osób zajmujących się prawem kosmicznym. Dziedzina ta mimo małej liczby specjalistów ma spore szanse by stać się jednym z ciekawszych nowych kierunków na wydziałach prawa.

Prawo nowych technologii

Przedmiot ten jest nie tylko nowy, co również cały czas niezrozumiały. Jednak jak się wskazuje, ma on szansę stać się jednym z najbardziej przyszłościowych na studiach prawniczych. Cała branża IT rozwija się a jak wiadomo prawo musi dostosowywać się do nowych obszarów. Przedmiot obejmuje między innymi charakter prawny umów outsourcingowych, zarządzenie projektami TI czy prawne aspekty handlu elektronicznego. Wydziały starają się by kurs przeprowadzany był przede wszystkim przez osoby zajmujące się nowymi technologiami w praktyce. Za jeden z najbardziej znanych kursów w tej dziedzinie uznać należy studia podyplomowe prawo nowoczesnych technologii prowadzone przez Akademię Leona Koźmińskiego.

Przedmioty praktyczne

Prawnik praktyk czy prawnik teoretyk? Na to pytanie musi sobie odpowiedzieć każdy student rozpoczynający karierę. Kim bowiem chciałby zostać – prokuratorem przesłuchującym świadków i szukającym dowodów winy czy naukowcem piszącym artykuły naukowe i uczącym studentów? Może jedno i drugie da się jednak jakoś połączyć? Pewne jest to, że uczelnia powinna zapewnić możliwość rozwoju i teorii i praktyki. Dlatego bardzo często na wydziałach prawa wprowadza się przedmioty prowadzone przez adwokatów, radców prawnych czy sędziów. Na sali sądowej studenci podzieleni na grupy wcielają się w określone role procesowe i przeprowadzają szkoleniowy proces. Podczas warsztatów z pisania pism procesowych studenci przygotowują apelacje, wnioski o przeprowadzenie dowodu czy o wznowienie postępowania. Większość wydziałów wymaga odbycia dłuższych praktyk programowych podczas których studenci pracują w jednostkach wymiaru sprawiedliwości oraz kancelariach. W większości są to przedmioty fakultatywne, przez co osoby niezainteresowane taką formą nauki mogą ją ominąć.

Co wybrać?

Prócz minimum wynikającego z planu studiów uczelnie pozostawiają studentom swobodę w wyborze przedmiotów. Dzięki temu nie ma obowiązku realizowania tego co dla danej osoby jest mało interesujące. Można zatem wybrać drogę praktyczną bądź zaangażować się w pracę naukową. W dzisiejszych czasach powstaje wiele nowych dziedzin prawa, które wraz z rozwojem różnych obszarów stosunków społeczno-gospodarczych będą stwarzać przestrzeń dla osób które dotąd nie znalazły odpowiedniej dla siebie niszy. Dodatkowo niektóre dziedziny prawa swoje najlepsze czasy mają dopiero przed sobą, a wiele firm oraz kancelarii poszukuje osób specjalizujących się np. w nowych technologiach. Przed rozpoczęciem studiów warto więc sprawdzić czy na danym wydziale realizowane są przedmioty mieszczące się w naszym kręgu zainteresowań.

Czytany 4408 razy
Reklama:
Najnowsze