Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
piątek, 15 luty 2013 13:00

Nowoczesne trendy w nauczaniu czyli e-learning Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Nowoczesne trendy w nauczaniu czyli e-learning © franz pfluegl - fotolia.com

W dobie komputerów, w czasach Internetu i z wykorzystaniem nowoczesnej technologii coraz bardziej popularną formą szkolenia stał się e-learning. Z dnia na dzień, coraz więcej tradycyjnych i tych młodszych szkół wyższych oferuje wybrane programy nauczania, na różnych poziomach i w wielu dziedzinach, przez Internet.

Co to takiego e-learning?

E-learning jest to nauczanie z wykorzystaniem Internetu i sieci komputerowych. Jest to technika szkolenia, która wykorzystuje wszystkie dostępne elektroniczne media. Ta forma nauczania, gdzie egzaminującym i nauczycielem jest komputer, pozwala nam samodzielnie wybrać formę dostarczania wiedzy oraz tempa jej przekazywania.

Dlaczego e-learning?

Właśnie, czemu warto wybrać formę e-nauki? Jakie są zalety a jakie wady?

Otóż, jedną z największych zalet jest to, że zajęcia prowadzone są indywidualnie i na dodatek lektor dopasowuje program do Twoich oczekiwań i potrzeb. Systematycznie kontroluje Twoje postępy. Wiadomo, każdy z nas to zna, kilkadziesiąt ludzi w ogromnej auli, jeden nauczyciel, jedna osoba przekazująca wiedzę, nie jest w stanie wszystkim poświęcić czas i dopasować tempo do każdego.

Kursy internetowe są bardzo elastyczne, gdyż Ty ustalasz sobie dni i godziny nauki, w godzinach, w których po prostu nie chce Ci się uczyć robisz to na co masz ochotę, a kurs na Ciebie poczeka w odróżnieniu od wykładowcy czy szkoleniowca, który zamyka drzwi punkt 8.00 J Możesz uczyć się w momencie, gdy Twój umysł jest wypoczęty i chętny do nauki. Warto jest też wspomnieć, iż jest to tania forma nauki i szkolenia.

Skoro są zalety to na pewno są i wady.

Niestety największym paradoksem i zarazem najsłabszym ogniwem nauczania na odległość jest jego użytkownik. Prawdą jest, że możesz uczyć się gdzie chcesz i kiedy chcesz, lecz często po zalogowaniu się stwierdzamy, że nie mamy na to jednak czasu. Dlatego zmobilizowanie się do nauki jest jednym z najważniejszych punktów, jeśli chodzi o e-learning.

Wiadomo, że relacji międzyludzkich nie da zastąpić się komputerem, ani żadnym innym urządzeniem, dlatego trzeba tu wspomnieć chociażby o braku integracji z innymi uczestnikami.

E-nauka w sposób dynamiczny rozwinęła się w latach 2001-2007, wkroczyła na uczelnie wyższe oraz zdobyła korporacje. Ostatni rok szczególnie ukazuje, iż wiele instytucji, firm i uczelni wprowadza kształcenie, które oparte jest na nowoczesnych technologiach. Nie jest to chwilowa moda, lecz uświadomienie sobie korzyści oraz możliwości płynących z kształcenia online.

Czytany 2505 razy
Reklama:
Najnowsze