Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 13 luty 2013 23:00

Employer branding Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Employer branding © arcurs_fotolia.com

Tak jak Twój wizerunek jest ważny dla pracodawcy kiedy starasz się o nową posadę tak równie ważny dla kandydata jest wizerunek pracodawcy, czy też firmy. Employer branding - ta stosunkowo nowa koncepcja w dziedzinie HR, nabiera coraz większego znaczenia dla pracodawców a także pracowników.

Więc czym jest employer branding?

Employer Branding (EB, ang. budowanie wizerunku pracodawcy) – działania firmy mające na celu budowanie jej wizerunku "pracodawcy z wyboru". Miano takiego pracodawcy otrzymują firmy, w których obecni i potencjalni pracownicy dostrzegają atrakcyjne środowisko dla rozwoju swojej kariery.

Budowanie wizerunku firmy jest długoterminową strategią przyciągania, zatrzymywania i zaangażowania najbardziej zdolnych i utalentowanych pracowników. Polega na budowaniu ofert pracy tak, aby były jak najbardziej atrakcyjne, unikalne i zróżnicowane. Celem employer branding jest tworzenie jak najbardziej pozytywnego oraz spójnego wizerunku pracodawcy w opinii pracowników firmy, kandydatów, partnerów biznesowych oraz kluczowych udziałowców.

Pojęcie employer branding jest bardzo młode, ponieważ pierwszy raz zostało użyte w 2001 roku przez firmę McKinsey. Można podzielić je na dwa typy w zależności od tego, do jakiej grupy są kierowane, więc wyróżniamy employer branding:

 • Wewnętrzny – kierowany jest do obecnych już pracowników firmy. Kształtuję przyjazną atmosferę i tworzy ścieżki rozwoju dla pracowników oraz skupia się na ich rozwoju. Do działań tego zakresu zaliczyć możemy organizowanie wyjazdów integracyjnych, tworzenie gazetek firmowych oraz zapewnienie szkoleń.

 • Zewnętrzny- kierowany jest przede wszystkim do potencjalnych pracowników. Skupia się głównie na stworzeniu atrakcyjnego wizerunku firmy, ukazaniu jej z jak najlepszej strony. Jest to między innymi uczestnictwo w targach pracy, promowanie firmy na uczelniach wyższych oraz tworzenie jak najbardziej efektywnego ogłoszenia trafiającego do grupy docelowej.

 • Dlaczego wizerunek firmy jest tak ważny? Jakie znaczenie ma employer branding?

  Coraz więcej firm i pracodawców uświadamia sobie, iż inwestowanie w wizerunek swojej firmy jest niezbędne do funkcjonowania na rynku pracy. Pozycja firmy jest niezwykle ważna dla pracowników oraz dla kandydatów. Mocny wizerunek firmy sprawia, że firma staje się konkurencyjna na rynku pracy oraz wyróżnia się wśród innych pracodawców. Dobry wizerunek sprawia, iż u takiego pracodawcy chce się pracować, zainteresowanie rośnie i łatwiej znaleźć utalentowanego kandydata dzięki temu proces rekrutacji się skraca. Im więcej kandydatów tym większy wybór oraz selekcja co sprawia, że firma jest w stanie zaoszczędzić zarówno czas jak i pieniądze. Przeświadczenie o tym, że firma w której pracujemy cieszy się świetną opinią oraz posiada swoją markę to powód do większego zadowolenia, mobilizacji oraz motywacji do pracy.

   

  Narzędzia employer branding, czyli skąd czerpać informacje o firmie/pracodawcach/kandydatach?

  W wyborze narzędzi employer branding istotne jest do kogo kierowana jest oferta, kim jest odbiorca ale również czemu ma służyć. Ważne jest czy poszukiwani są studenci, profesjonaliści, specjaliści czy menedżerowie, mężczyźni czy kobiety. W zależności od tego powinny być zastosowane różne działania. Ważne, aby pracodawca który planuje działania w tym zakresie, ustalił priorytety i z dostępnych narzędzi wybrał tylko te najważniejsze. Zacząć należy od przeanalizowania gdzie przebywają kandydaci. W sieci? Poza nią? Czy może tu i tu? I na tym skupić się w pierwszej kolejności.

  Niezaprzeczalnie najbardziej popularną kanałem przekazu informacji jest Internet. Do najbardziej popularnych działań prowadzonych online należą:

 • Wyszukiwarka internetowa,
 • Strony kariera,
 • Serwisy społecznościowe,
 • Ogłoszenia rekrutacyjne.
 • Oczywiście istnieją również działania prowadzone poza siecią czyli offline:

 • Targi pracy,
 • Ulotki, broszury, plakaty,
 • Obecność na uczelni,
 • Prasa.

 • Nowoczesny program dla pracowników przez jedną z najbardziej pożądanych warszawskich firm.

  Jedna z najbardziej znanych firm doradczych została uznana za „Idealnego Pracodawcę” w ocenie ponad 18 tys. studentów. Czemu zdobyła taką renomę? Firma ma jasno sprecyzowane ścieżki kariery, pozwala na pracę w międzynarodowym zespole specjalistów, atrakcyjny program nowoczesnych szkoleń, umożliwia zdobycie nowych umiejętności, wiedzy oraz doświadczenia.

  Firma ta wprowadziła nowy program dla pracowników, gdzie gwarantuje im: masaże profilaktyczno-relaksacyjne w biurze, zaopatrzenie świeżych owoców i warzyw dwa razy w tygodniu oraz cykle wykładów na temat ochrony zdrowia, dietetyki oraz wychowania dzieci. Komfort przebywania w pracy zaraz po rozwoju zawodowym jest jednym z najważniejszych czynników, które zadecydowały o tym, iż firma ta znalazła się w czołówce najbardziej pożądanych pracodawców.

  Wizerunek firmy, czyli employer branding, to jeden ze sposobów na zapewnienie sukcesu firmy, a sukces tworzą ludzie, ludzie utalentowani, doświadczeni i z potencjałem, im bardziej znana i renomowana firma, tym więcej ludzi chce tam pracować. Więc warto dbać o swój wizerunek, markę oszczędzając czas i zbędne koszty.

  Czytany 2749 razy
  Reklama:
  Najnowsze