Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 

Ogólnopolska Konferencja Naukowa "Dylematy i perspektywy demokracji"

Oceń ten artykuł
(1 głos)

Serdecznie zapraszamy do wzięcia udziału w Ogólnopolskiej Konferencji Naukowej ,,Dylematy i perspektywy demokracji", która odbędzie się w dniach 5-6 kwietnia 2019 r. w Sali Balowej Pałacu Tyszkiewiczów-Potockich przy ul. Krakowskie Przedmieście 32 w Warszawie.

Z artykułu 2 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej wynika, że nasz kraj jest demokratycznym państwem prawnym. Demokracja w dzisiejszych czasach nie jest już pojmowana absolutnie i w nowoczesnych państwach Zachodu przyjęła formę demokratycznego państwa prawa, które zasadza się na połączeniu rządów większości z mechanizmami, które wolę większości mają ograniczać w ten sposób, by demokracja nie przerodziła się w tyranię większości.

Żyjemy w czasach, gdy, z jednej strony, pojęcia takie jak państwo prawa i demokracja liberalna ulegają relatywizacji i niemalże niemożliwym zdaje się dziś zakreślenie granicy określającej, gdzie tak pojęta demokracja jest, a gdzie już jej nie ma. Nadto, współczesne państwa realizujące zasadę rządów ludu stają przed szeregiem zagrożeń dla systemu demokratycznego. Wszystko wskazuje na to, że idea demokracji liberalnej znajduje się obecnie w okresie przesilenia, co skłania do podjęcia dyskusji na temat kierunków rozwoju tego procesu.

Dnia 5 kwietnia 2019 r. (piątek) odbędą się panele eksperckie z udziałem wybitnych przedstawicieli doktryny, specjalistów z zakresu tematyki Konferencji. Swój udział potwierdzili już m.in. sędzia i rzecznik SN dr Michał Laskowski, sędzia SN dr hab. Aleksander Stępkowski prof. UW, zastępczyni RPO dr Hanna Machińska czy dr hab. Ryszard Piotrowski prof. UW. Z kolei na sobotę 6 kwietnia przewidziane są panele studencko-doktoranckie. Więcej informacji o wydarzeniu znaleźć można na Facebook'u: https://www.facebook.com/events/470418036827261/ oraz na stronie Koła Naukowego Komparatystyki Prawniczej WPiA UW: http://knkp.edu.pl/pl/okn-dylematy-i-perspektywy-demokracji/.

Poza patronatem medialnym portalu studentprawa.pl, konferencja została objęta m.in. Honorowym Patronatem Pierwszego Prezesa Sądu Najwyższego oraz Honorowym Patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich.

Dodatkowe informacje

  • Data wydarzenia: piątek, 05 kwiecień 2019
  • Miejsce wydarzenia: Warszawa
K2_READED 1895 razy
Reklama:
Najnowsze