Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
wtorek, 30 sierpień 2016 11:14

Prawo amerykańskie na Łazarskim Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(5 głosów)

Szkoły prawa obcego pozwalają na doskonalenie terminologii prawniczej, specjalistyczne przygotowanie językowe, poszerzenie horyzontów i pogłębienie wiedzy na temat systemów prawa w innych krajach. Współcześnie wiedza ta, w tym szczególnie dotycząca common law, staje się niezbędnym elementem warsztatu i kompetencji prawnika, który chce z powodzeniem współpracować w środowisku międzynarodowym.

Szkoły prawa obcego są kierowane nie tylko do ambitnych prawników. Z ich oferty chętnie korzysta także kadra managerska, operująca w biznesie w skali międzynarodowej. Obecnie w czasach globalizacji relacji biznesowych, specjalizacja w ramach jednego systemu prawnego często jest niewystarczająca. Zdaniem doradców zawodowych, szkoła prawa obcego, obok regularnych studiów prawniczych, może być fundamentem do rozwijania wiedzy i umiejętności nowoczesnego prawnika, zgodnie z rynkowym zapotrzebowaniem.

Pomysł uruchomienia Letniej Szkoły Prawa Amerykańskiego na Łazarskim zrodził się z kontaktów, jakie w 2014 r. nawiązał z uczelnią jeden z wykładowców – sędzia Thomas Spieczny. Doktor Dominika Harasimiuk, dyrektor Programów Obcojęzycznych i Projektów Rozwojowych Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego, wspomina: „Sędzia Spieczny pamiętając o swoich polskich korzeniach, zwrócił się z propozycją współpracy do Uczelni Łazarskiego, jako jednej z wiodących w obszarze prawa w naszym kraju. Odwiedził nas dwukrotnie, wygłaszając w ciągu jednego z pobytów bardzo ciekawy cykl wykładów, który spotkał się z bardzo dużym zainteresowaniem ze strony naszej społeczności akademickiej. Postanowiliśmy wykorzystać ten potencjał i kolejnym pomysłem była Letnia Szkoła Prawa Amerykańskiego, której pierwsza edycja odbyła się na przełomie czerwca i lipca tego roku”.

Różne porządki prawne

System prawa amerykańskiego różni się od naszego, kontynentalnego. Tzw. common law, opiera się przede wszystkim na działalności orzeczniczej sądów. Jak wskazuje dr Dominika Harasimiuk: „Sędziowie podejmując decyzję, tworzą precedensy, którymi związane są sądy orzekające w podobnych sprawach. Oczywiście muszą być one zgodne z Konstytucją USA. Ponadto, tym co różni systemy anglosaskie od kontynentalnego, jest niewielki stopień kodyfikacji, mimo istniejącego prawa stanowionego. Stąd każdy prawnik chcący rozwijać swoją karierę w amerykańskiej firmie, powinien zainwestować w dokształcenie się z zakresu lokalnego prawa. Jest to wiedza w tym wypadku bardzo przydatna, i co ważne, również podnosząca wartość w oczach obecnego lub potencjalnego pracodawcy”.

Sędzia i prokurator

W Letniej Szkole Prawa Amerykańskiego Łazarskiego wykładają prawnicy praktycy z wieloletnim stażem. Jednym z nich jest sędzia stanowy, drugim prokurator federalny. Dzięki temu słuchacze mogli z pierwszej ręki dowiedzieć się jak system prawa amerykańskiego działa w rzeczywistości. Program dotyczył najważniejszych obszarów prawa amerykańskiego – prawo konstytucyjne, cywilne, karne, administracyjne, procedury cywilne i karne, prawo handlowe i gospodarcze. Uczestnicy szkoły wgłębiali się w zagadnienia odrębności common law od systemów europejskich, znaczenia orzecznictwa sądów amerykańskich oraz zasad wykonywania zawodów prawniczych w USA.

„Wykładowcy prowadzili zajęcia w oparciu o przygotowane wcześniej prezentacje, które byłby udostępnione słuchaczom. Dzięki temu, mogli podjąć próby zastosowania powszechnej na amerykańskich uniwersytetach tzw. metody sokratycznej. Opiera się ona na prowadzeniu dialogu między studentem a profesorem, uczenia się poprzez kazusy, umiejętności przedstawiania argumentacji, analizy stanów faktycznych, prób rozwiązania problemów”, podkreśla dr Dominika Harasimiuk.

Letnia Szkoła daje umiejętność spojrzenia na amerykańskie instytucje prawne z szerszej perspektywy. Tego rodzaju zajęcia - zdaniem dr Dominiki Harasimiuk - zawsze wzbogacają wiedzę: „Podstawową korzyścią, jaką wynieśli nasi słuchacze był bezpośredni kontakt z urzędującym sędzią amerykańskim oraz prokuratorem federalnym. Dzięki temu uczestnicy mogli się dowiedzieć wielu ciekawych szczegółów związanych z ich codzienną pracą i funkcjonowaniem wymiaru sprawiedliwości w USA. Poza tym, każdy kto chce pracować w międzynarodowych kancelariach prawnych, czy dużych korporacjach, powinien mieć świadomość, że może zetknąć się praktyce z prawem amerykańskim. Wiadomo, że szkoła letnia, obejmująca 40 godzin nie daje takiej wiedzy jak studia w Stanach Zjednoczonych. Mimo to jest dobrym punktem wyjścia do dalszego poszerzania wiedzy w tym obszarze. Polecam ją przede wszystkim prawnikom, którzy chcą pracować w kancelariach międzynarodowych, korporacjach, organizacjach międzynarodowych.”

W roku akademickim 2016/17 w ramach Szkół Prawa Obcego na Uczelni Łazarskiego planowane jest także uruchomienie Szkoły Prawa Francuskiego, Niemieckiego, Studium Prawa Rosyjskiego, jedynej w Polsce Szkoły Azjatyckiego Prawa Porównawczego i Programu International Legal Skills. Więcej informacji na stronie: http://www.lazarski.pl/pl/oferta/Szkoly-Praw-Obcych.

Czytany 1754 razy
Reklama:
Najnowsze