Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
poniedziałek, 12 grudzień 2011 23:03

Do Adwokatury dołączy dwa tysiące aplikantów

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© carsten reisinger - fotolia.com © carsten reisinger - fotolia.com

Połowa przystępujących w ostatnią sobotę absolwentów prawa zdała egzamin na aplikację adwokacką. Uprawnienie do rozpoczęcia aplikacji od stycznia 2011 zyskało 2029 osób z 4022, które przystąpiły do konkursu.

Najlepsze wyniki uzyskali kandydaci, który zdawali w Łodzi i Krakowie. Minimum 100 punktów na 150 możliwych otrzymało tam kolejno 68 i 67 proc.   zdających.  W dużych miastach jak Warszawa, Wrocław, Katowice czy Gdańsk poszczęściło się średnio połowie kandydatów na aplikantów. Najsłabszy wynik zanotowano w Opolu, gdzie zdało zaledwie 27 proc.

W opinii zdających największe trudności sprawiły pytania z zakresu prawa europejskiego, procedury cywilnej oraz prawa karnego.


- Test nie należał do najprostszych. To świadczy, że młodzież w tym roku była dobrze przygotowana do egzaminu. – powiedziała adw. Małgorzata Gruszecka, przewodnicząca komisji doskonalenia zawodowego i kształcenia aplikantów adwokackich przy Naczelnej Radzie Adwokackiej. - Przeszkolenie takiej liczby osób nie będzie proste, ale mamy już pewne doświadczenie na tym polu. Ponadto od stycznia chcemy wprowadzić nowy program szkolenia, bardziej przystosowany do obecnych warunków, po którym aplikanci zdobędą praktyczne przygotowanie do zawodu. Zatem świeżo upieczeni aplikanci nie powinni martwić się o sprawny przebieg swojej aplikacji– zapewniła szefowa komisji.

Obecnie aplikację w samorządzie adwokackim odbywa 4247 osób. Jeśli wszyscy, którzy zdali tegoroczny egzamin zdecydują się rozpocząć aplikację od stycznia, liczba ta wzrośnie do 6276.

 

Źródło: NRA

Czytany 1977 razy
Reklama:
Najnowsze