Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
czwartek, 26 czerwiec 2014 13:13

40 lat kodu paskowego Wyróżniony

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
40 lat kodu paskowego © parazit - fotolia.com

Dokładnie 40 lat temu, 26 czerwca 1976 r., w domu towarowym Marsh w Troy w stanie Ohio, u naszych sojuszników zza Atlantyku, inżynier firmy IBM, George J. Laurer z pewnością szeroko się uśmiechał, kiedy opracowane przez niego rozwiązanie, które potem zrewolucjonizowało identyfikacje towarów sklepowych i zostało wykorzystane w oficjalnym obrocie. Po skierowaniu optycznego czytnika na czarne i białe paski oraz cyfry umieszczone na opakowaniu gumy balonowej o smaku owocowym (bez kryptoreklamy każdy wie jaka to była guma :)) na kasie sklepowej wyświetliła się cena 67 centów.

Wspomnieć należy, że kod paskowy / kreskowy (barcode) nie było pierwszym rozwiązaniem, którego celem było szybkie odczytywanie informacji umieszczanych na różnego rodzaju produktach (już w latach 30-tych zastanawiano się jak usprawnić pracę kas sklepowych), ale właśnie to się przyjęło.

Warto zatem przywołać historię Clyde’a Dawsona, który dokładnie 40 lat temu o godzinie 8 rano w domu towarowym Marsh w Troy w stanie Ohio wyjął ze swojego koszyka paczkę gum do żucia o smaku owocowym, a ta została zeskanowana przez Sharon Buchanan – pierwszej oficjalnej transakcji przy użyciu kodu kreskowego:)

Ślązak, Zapiór i Wspólnicy Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

Czytany 1732 razy
Reklama:
Najnowsze