Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 09 maj 2012 09:14

Na co zwrócić uwagę przy wyborze praktyk?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© andres_rodriguez_fotolia.com © andres_rodriguez_fotolia.com

Jeśli zdecydowałeś się poświęcić swój wolny czas na rozwijanie zainteresowań  i zdobycie pożądanego na rynku pracy doświadczenia zawodowego warto zapoznać się z ofertą praktyk i staży skierowanych do studentów przez różnego rodzaju firmy oraz instytucje. Pozwalają one studentom zweryfikować dotychczasowo zdobytą na studiach wiedzę, uzupełnić ją o umiejętności praktyczne, a także poznać specyfikę pracy w danym zawodzie.


Na początku warto zastanowić się, co skłoniło Cię do podjęcia decyzji o odbyciu stażu bądź praktyk, a także określić swoje priorytety oraz oczekiwania. Należy przemyśleć jaki jest nadrzędny cel, czy priorytetem jest dla ciebie praktyczne „przećwiczenie” zdobytej już wiedzy, czy może zależy Ci na zdobyciu wiadomości, które nie były przewidziane przez program studiów. Zastanów się również nad tym, jaka praca byłaby dla ciebie najbardziej satysfakcjonująca oraz profil jakiej firmy chciałbyś poznać „od wewnątrz”. Określ, jakie firmy i działy pozwoliłyby Ci na jak największy rozwój zgodny z kierunkiem studiów oraz własnymi zainteresowaniami, a także, w których z nich Twoja wiedza okazałaby się najbardziej przydatna. Jeśli ustalisz konkretne kryteria łatwiej będzie Ci znaleźć praktyki bądź staż odpowiadający twoim oczekiwaniom.

Ogłoszeń o naborze na praktyki bądź staże można szukać na kilka sposób, wiele z nich zamieszczanych jest na portalach internetowych związanych z pośrednictwem pracy, bądź bezpośrednio na stronach konkretnej firmy. Największe z nich oferują nam własne programy stażowe oraz letnie praktyki,  niektóre biorą także udział w ogólnopolskich bądź europejskich programach, które mają charakter konkursowy. Zaletą takich programów jest konkretny, dobrze przygotowany zakres zadań i obowiązków dla stażystów i praktykantów, dzięki temu masz pewność, że nabędziesz wiele praktycznych i cennych umiejętności oraz dostaniesz szansę rozwoju. Niestety trzeba się liczyć z ogromną konkurencją, osób ubiegających się o praktyki bądź staż jest zazwyczaj wielokrotnie więcej niż miejsc oferowanych przez pracodawców.

Szukając odpowiedniej firmy warto udać się także do uczelnianego Biura Karier bądź wziąć udział w Targach Pracy, dzięki temu zapoznasz się z ofertą różnych instytucji, istnieje tam możliwość dokonania porównania ofert praktyk i staży oraz skorzystania z pomocy pracowników Biura lub obsługi Targów.
Jeśli jednak jesteś zdecydowany na dany profil firmy, do której chciałbyś aplikować lub zainteresowała cię konkretna firma nie bój się skontaktować bezpośrednio z działem personalnym i zapytać o możliwość odbycia praktyk i stażu.

Warto zapoznać się również z Kodeksem Dobrych Praktyk stworzonym przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami we współpracy z dyrektorami personalnymi oraz grupą studentów, dotyczy on zasad prawidłowego wprowadzenia studenta do zespołu, stworzenia dobrej atmosfery i warunków do rozwoju, przekazywania merytorycznej wiedzy oraz stworzenia przemyślanego planu praktyk dostosowanego do potrzeb oraz umiejętności studentów.

Wybierając miejsce odbywania praktyk lub stażu zapoznaj się z ich programem bądź planem, dopytaj o ewentualne niejasności. Dzięki temu będziesz wiedzieć co Cię czeka oraz na co się przygotować, zwróć uwagę czy są to konkretne zadania, które pomogą Ci zweryfikować swoją wiedzę oraz dzięki którym nabędziesz umiejętności przydatne w dalszej pracy zawodowej.
Niektórzy pracodawcy powierzają praktykantom oraz stażystom jedynie proste, niewymagające prawie żadnej wiedzy, zadania. Co często wpływa na negatywną ocenę praktyk przez studentów. Tłumaczą to oni brakiem możliwości rozwoju oraz nienabywaniem żadnych nowych umiejętności, na których im zależało. Na szczęście obecnie są to coraz rzadsze sytuacje. Wielu pracodawców po zapoznaniu się z możliwościami praktykantów czy stażystów, powierza im, po odpowiednim instruktażu i pod nieznaczną kontrolą, odpowiedzialne i satysfakcjonujące zadania. Niektóre z firm, dzięki programom praktyk wyszukują i przyuczają swoich przyszłych pracowników- warto, więc dać się poznać z jak najlepszej strony. Nie zniechęcaj się jednak, gdy pierwsze praktyki przynoszą odrobinę niedosytu. Należy uzbroić się w cierpliwość oraz zasłużyć na zaufanie pracodawcy bądź opiekuna praktyk czy stażu. Staraj się jak najlepiej zaprezentować swoje umiejętności oraz wiedzę, wykaż się zainteresowaniem oraz kreatywnością, a na pewno zostanie to docenione przez twoich zwierzchników. Każde zadanie, nawet te proste, traktuj jako nowe doświadczenie oraz wyzwanie, dzięki którym możesz poszerzyć swoje zawodowe umiejętności.

 

Praktyki oraz staże to wspaniała okazja do tego, by poznać środowisko danej firmy oraz przyszłego zawodu. Oprócz cennego wpisu w CV, który podniesie Twoje możliwości zdobycia pracy w zawodzie, stanowią także szansę na poszerzenie umiejętności, rozwinięcie cech przydatnych do wykonywania pracy na danym stanowisku oraz pozwoli zweryfikować wiedzę akademicką w przełożeniu na praktykę. Warto, więc wygospodarować trochę wolnego czasu i skorzystać z takiej formy zdobywania doświadczenia, jaką oferują praktyki i staże.

Czytany 3468 razy
Reklama:
Najnowsze