Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 30 maj 2012 12:35

Praktyki zagraniczne dla studentów

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
© kurhan - fotolia.com © kurhan - fotolia.com

W dzisiejszych czasach jedną z najważniejszych rzeczy na rynku zawodowym jest odpowiednie doświadczenie. W związku z tym wielu studentów prawa, jak i innych kierunków decyduje się na odbycie praktyk poza granicami swojego państwa.


Praktyki zagraniczne dają współczesnym studentom wiele możliwości. Począwszy od zarobków, które są względem polskich praktyk znacznie wyższe, dają jeszcze możliwość podszlifowania języka, poznania nowej kultury i zdobycia bardziej cenionego przez pracodawcę doświadczenia zawodowego. Zagraniczny staż jest często przepustką do kariery w kraju. Z danych m.in. AIESEC wynika, że osoby, które pracowały w zagranicznych firmach dwukrotnie szybciej znajdują pracę w Polsce niż ich koledzy.

 

Skoro praktyki zagraniczne są takie wartościowe dlaczego wiele studentów woli odbyć praktyki w swoim kraju?


Odpowiedź na to pytanie jest bardzo prosta. Praktyki zagraniczne wiążą się z całą listą warunków stawianych przez uczelnie oraz firmy, do których studenci aplikują. Nie każdy jest w stanie spełnić wszystkie te warunki, ale obecność polskich studentów za granicą świadczy o tym, że jest to możliwe.

 

Jakie warunki zatem trzeba spełnić, by dostać się na zagraniczny staż?


Na sam początek trzeba zdecydować, czy wybrać specjalnie przygotowane do tego serwisy, czy może wszystko wziąć w swoje ręce i ruszyć „w ciemno”. W Polsce najpopularniejszymi serwisami zajmującymi się organizacją praktyk zagranicznych są Work&Travel zajmujący się przede wszystkim praktykami letnimi, Au pair, intership oraz prowadzone przez uczelnie Erasmusy i programy Leonardo da Vinci. Nie jest jednak to jedyna furtka do zdobycia praktyk zagranicznych.

Wiele międzynarodowych firm poszukuje praktykantów do swoich filii w różnych częściach świata. Młodzi ambitni ludzie na pewno znajdą firmę, która będzie ich interesować w celu zdobycia niezbędnego na rynku pracy doświadczenia.
Zdobycie praktyki zagranicznej może na początku wydawać się bardzo trudne, jednak wystarczy spełnić kilka postawionych przez pracodawcę warunków, by zaliczyć się do grupy szczęśliwych stażystów.

Pierwszymi barierami jest znajomość języków. Nikomu nie trzeba powtarzać, że w firmach międzynarodowych biegła znajomość 2, a nawet 3 języków stanowi podstawę przy zatrudnieniu. Dodatkowo, niektóre firmy wymagają wykupienia i pozytywnego zaliczenia kursu językowego prowadzonego specjalnie w celach rekrutacyjnych.

Kolejną barierą jest długość pobytu. Przykładem może posłużyć „Au Pair”, który wymaga od swych praktykantów jednorocznej dostępności z możliwością przedłużenia. Dla studentów kończących studia nie powinno stwarzać, to problemu, jednak dla młodszych roczników może być to poważnym wyzwaniem. W przypadku krajów europejskich wyjazd dłuższy niż 6 miesięcy nie będzie stanowić zawady. Jednak odbycie stażu w Stanach Zjednoczonych wiąże się ze zdobyciem wymaganej wizy. Większość międzynarodowych firm zdaje sobie sprawę z tego problemu, jednak wciąż zdążają się wpadki na tym podłożu. Dlatego przed przystąpieniem do praktyk warto zainteresować się kwestią wizy i związanych z nimi wszelkich formalności.

 

Wiele zagranicznych praktyk wciąż odbywa się w stylu „my ci dajemy doświadczenie, resztę przygotuj sobie sam”. Dlatego też wielu studentów musi wcześniej przygotować sobie dojazd oraz zakwaterowanie, co nie jest łatwym zadaniem.

 

Oprócz powyższych warunków często stawiane są (czego przykładem jest Erasmus i Leonardo da Vinci) następujące kryteria:
• obywatelstwo kraju uprawnionego do uczestnictwa w Programie Erasmus
• udokumentowana rejestracja jako student pierwszego lub drugiego stopnia
• w momencie wyjazdu – status studenta co najmniej drugiego roku studiów pierwszego stopnia
• nie przebywanie (w trakcie stypendium) na urlopie

Wśród specjalnie organizowanych zagranicznych staży dla młodych prawników można wymienić:


• CESI Summer School
• Stage International organizowany przez Paryską Radę Adwokacką
• międzynarodowegy kurs letni International Protection of Human Rights – Protection of National Minorities organizowanego przez Poznańskie Centrum Praw Człowieka INP PAN i Wydział Prawa i Administracji UAM

Czytany 8563 razy
Reklama:
Najnowsze