Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
czwartek, 08 marzec 2012 15:00

O certyfikatach językowych TOLES i IELC

Napisał
Oceń ten artykuł
(1 głos)
© yuri arcurs - fotolia.com © yuri arcurs - fotolia.com

W dzisiejszych czasach znajomość języka angielskiego to zdecydowanie za mało, aby przebić się na rynku pracy. Atutem staje się umiejętność posługiwania się dwoma lub trzema językami, a im bardziej są one „egzotyczne”, tym lepiej. Jednak ilość nie zawsze równa się jakości, dlatego czasem lepiej skupić się na jednej konkretnej dziedzinie i dopracować ją do perfekcji tak, aby stała się naszym kluczowym atutem. W przypadku języków często warto zamiast zdobywać kolejne poziomy znajomości języka w skali Rady Europy postawić na naukę języka specjalistycznego umożliwiającego sprawniejsze funkcjonowanie w danej branży. Przykładami tego typu egzaminów w branży prawniczej są egzaminy TOLES i od niedawna istniejący IELC.

 

Na czym polegają egzaminy TOLES i IELC?


Egzaminy The International Legal English Certificate (ILEC) oraz Test of Legal English Skills (TOLES) prowadzone są przez British Council i stanowią poświadczenie znajomości prawniczego języka angielskiego. Sprawdzają one umiejętności takie, jak:
•    posługiwanie się językiem prawniczym stosowanym w biznesie
•    prowadzenie oficjalnej korespondencji, e-maili
•    sporządzanie dokumentów prawnych

Dodatkowo na egzaminie TOLES ocenie podlegają językowe umiejętności negocjacyjne oraz poprawne stosowanie struktur gramatycznych.

 

Do egzaminu TOLES można przystąpić na wybranym poziomie: Foundation (A2-B1), Higher (B1-B2) lub Advanced (B2-C1).
Egzamin IELC standardowo sprawdza znajomość angielskiego na poziomie B2-C1.

TOLES składa się z części takich jak: Reading, Listening (tylko na poziomie TOLES Higher) oraz Writing. Egzamin IELC zawiera dodatkowo część Speaking.

Ceny egzaminów kształtują się od 370 do 590 zł. (TOLES) oraz 770 zł. (IELC).


Dla kogo i w jakim celu?


Egzaminy TOLES i IELC dedykowane są dla osób posługujących się językiem angielskim na poziomie wyższym średnio-zaawansowanym i zaawansowanym. Wyjątkowo przydatne są dla prawników, studentów prawa oraz osób, którym prawniczy angielski będzie potrzebny w pracy zawodowej.
Ukończenie kursu przygotowawczego nie jest warunkiem koniecznym do przystąpienia do egzaminu, jednak z pewnością uczestnictwo w zajęciach z prawniczego angielskiego ułatwia zdobycie certyfikatu. Nauka pod okiem doświadczonych lektorów, możliwość rozwiązywania specjalnych testów i weryfikacji swoich umiejętności stanowić może pomocne uzupełnienie samodzielnych przygotowań.

 

Posiadanie biznesowych certyfikatów językowych niesie ze sobą wiele korzyści:
•    Stanowi potwierdzenie poziomu znajomości języka specjalistycznego – jest informacją o stopniu zaawansowania i postępach w nauce zarówno dla kandydata, jak i potencjalnego pracodawcy
•    Ułatwia odbycie studiów lub praktyk zagranicznych
•    Ułatwia funkcjonowanie w międzynarodowym środowisku biznesowym
•    Wzbogaca CV i tym samym zwiększa szanse na rynku pracy

 

Jako potwierdzenie korzyści certyfikatów TOLES i IELC można potraktować fakt, iż są one uznawane przez wiele renomowanych kancelarii, międzynarodowych firm i instytucji, m.in. PricewaterhouseCoopers, Linklaters, Allen & Overy, Baker and McKenzie, KPMG, Clifford Chance, BNP-Paribas, Ernst & Young, Wardyński & Partners, Eversheds oraz wiele innych.

 

Warto zatem przeanalizować korzyści, jakie niosą ze sobą wspomniane certyfikaty i zrobić krok w kierunku umocnienia swojej pozycji na rynku pracy.

 

Więcej informacji o egzaminach dostępnych jest na stronie: http://www.britishcouncil.org/pl/poland.htm

Czytany 19209 razy
Reklama:
Najnowsze