Używamy plików Cookies dla zapewnienia poprawnego działania strony. Zgodnie z prawem, musimy zapytać Cię o zgodę. Proszę, zaakceptuj pliki Cookies i pozwól tej stronie działać poprawnie.
Korzystając z naszej strony akceptujesz zasady Polityki Prywatności.

Wyszukaj na naszej stronie

 
 
środa, 11 kwiecień 2012 11:47

Jeśli nie aplikacja to...?

Napisał
Oceń ten artykuł
(0 głosów)
© xavier gallego morell - fotolia.com © xavier gallego morell - fotolia.com

Dla wielu studentów i absolwentów prawa kolejnym etapem rozwoju kariery po zdobyciu tytułu magistra jest rozpoczęcie aplikacji. Z pewnością na prawniczym rynku pracy uprawnienia dają dużo większe możliwości pracy w zawodzie, a przy niektórych stanowiskach są wręcz niezbędne. W przypadku, gdy nie uda nam się zdać egzaminu wstępnego lub gdy jesteśmy zainteresowani także innymi drogami rozwoju mamy szereg alternatyw:

 

Studia podyplomowe
Prowadzone na większości uczelni, zwykle w trybie zaocznym, standardowo trwają rok lub dwa lata. Koszt takich studiów kształtuje się na poziomie od kilku do kilkunastu tysięcy złotych. Naukę na studiach podyplomowych zazwyczaj mogą podjąć osoby z dyplomem magistra lub licencjackim. Wybrany przez nas kierunek może całkowicie różnić się od specjalizacji zdobytej w toku studiów magisterskich, być jej uzupełnieniem lub zawężeniem naszych zainteresowań do konkretnej dziedziny. Studenci prawa mogą podjąć studia podyplomowe z zakresu gałęzi prawa, która ich interesuje, czy też kształcić się w innym kierunku, np. ubezpieczeń czy nieruchomości. Uzyskanie takiego dyplomu daje potencjalnemu pracodawcy informację o profilu naszych zainteresowań i dziedzinie, z jaką chcielibyśmy związać przyszłość zawodową. Ważne, aby wybrana przez nas uczelnia oferowała wysoki poziom zajęć prowadzonych głównie przez praktyków z danej branży.

 

Studia MBA
Master in Business Administration są odmianą studiów podyplomowych o charakterze biznesowym, z dużym naciskiem na ekonomię, marketing i zarządzanie przedsiębiorstwem. Prowadzone są zwykle w trybie zaocznym, w języku angielskim lub polskim, trwają 1,5 lub 2 lata. Cena MBA kształtuje się na poziomie od 10 do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Aby do nich przystąpić, należy posiadać dyplom magistra (lub rzadziej – licencjacki), a także przede wszystkim 3- lub 5-letnie doświadczenie zawodowe oraz przejść procedurę rekrutacyjną, na którą składają się testy matematyczne czy analityczne i często rozmowa w języku angielskim. Nie jest to więc forma kształcenia dla świeżo upieczonych absolwentów bez doświadczenia zawodowego, choć zdarzają się też uczelnie, dla których jego posiadanie nie jest wymogiem. Ukończenie tego typu studiów wymaga sporego wkładu pracy, a także finansowego, jednak znacząco zwiększa szanse na zdobycie bardzo dobrej pracy.

 

Studia doktoranckie
Studia doktoranckie podjąć mogą osoby z dyplomem magistra, trwają one średnio około 3-4 lat. Kojarzone są zwykle z absolwentami pragnącymi zająć się działalnością naukową. Są też jednak osoby, dla których ukończenie studiów doktoranckich oznacza uzyskanie specjalizacji w danej dziedzinie, podniesienie prestiżu ich wykształcenia, czy wreszcie zwiększa szanse na awans zawodowy. Nie można przyjąć jednak, że posiadanie tytułu doktora gwarantuje dobrą pracę, gdyż niektóre firmy mogą z dystansem podchodzić do osób ze „zbyt wysokimi kwalifikacjami”.

 

Szkoły prawa zagranicznego
Możemy skorzystać także z szerokiej oferty oferowanej przez szkoły prawa zagranicznego, np. angielskiego, niemieckiego czy hiszpańskiego. Tego typu zajęcia organizowane są przy wielu uczelniach wyższych, trwają zwykle 4 semestry, a ich cena wynosi maksymalnie kilka tysięcy złotych. Do szkół prawa zagranicznego przystąpić mogą osoby posiadające ugruntowaną wiedzę z zakresu prawa. Co istotne, zajęcia prowadzone są w języku obcym, dlatego do uczestnictwa w nich wymagana jest zaawansowana znajomość danego języka, najlepiej z uwzględnieniem słownictwa prawniczego. Podjęcie kursu prawa zagranicznego jest jednocześnie doskonałą okazją do szlifowania naszych umiejętności językowych.

 

Dodatkowe kursy/szkolenia
Są elastyczną formą kształcenia, która może być podejmowana w każdej chwili, niezależnie od posiadanego poziomu wykształcenia. Szeroki wybór szkoleń oferuje obecnie wiele firm doradczych, szkoleniowych, uczelnianych biur karier, szkół językowych czy instytucji dofinansowanych przez EFS. Kursy mogą trwać od kilku godzin czy kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy, a ich uczestnicy zwykle otrzymują certyfikat potwierdzający uczestnictwo. Spośród bogatej oferty możemy wybrać szkolenia umiejętności miękkich, jak np. skutecznej komunikacji, autoprezentacji, zarządzania czasem czy zespołem, a także szkolenia z umiejętności twardych dotyczące np. prawa pracy, prawa podatkowego, czy też tworzenia pism prawnych. Oddzielną kwestią są kursy językowe, które na dzisiejszym rynku pracy stanowią wręcz niezbędną formę kształcenia. Wychodząc naprzeciw potrzebom studentów i pracodawców szkoły językowe prześcigają się w ofertach różnego typu szkoleń. Możemy dokonać wyboru spośród kursów gramatycznych, konwersacyjnych, języka ogólnego, biznesowego, czy też specjalistycznego – prawniczego. Warto też zastanowić się nad kursem przygotowującym do egzaminu z języka prawniczego, np. TOLES czy IELC, gdyż posiadanie takiego certyfikatu często stanowi duży atut dla pracodawcy, czy wręcz powoli staje się obowiązującym standardem. Przy wyborze szkoleń warto zwrócić uwagę na renomę i doświadczenie prowadzących, a także odpowiedzieć sobie na pytanie, czy dany kurs przyniesie nam wymierne korzyści, których na danym etapie kariery potrzebujemy. Każda wiedza, zwłaszcza ta prawnicza może się bowiem dość szybko dezaktualizować.

 

Jak widać, możliwości rozwoju zawodowego na dzisiejszym rynku jest bardzo wiele i tylko od nas zależy wybór najbardziej odpowiedniej dla nas drogi. Warto na bieżąco śledzić aktualne oferty szkoleniowe oraz tendencje na rynku pracy i edukacji oraz korzystać z każdej okazji, która mogłaby pozwolić na realny rozwój własny i doskonalenie naszych umiejętności.

Czytany 3421 razy
Reklama:
Najnowsze